„Cześć i sława mistrzu Polski słowa.”

11 maja 2016

W grudniu 2015 r. Sejm i Senat podjęły uchwałę w sprawie ustanowienia 2016 r. rokiem Henryka Sienkiewicza. W uchwale napisano m.in. "Dnia 15 listopada 1916 r. zmarł Henryk Sienkiewicz, którego dzieła są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a Jego książki zbłądziły pod strzechy. Kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów. Wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę trudny jest do przecenienia, a Jego książki od chwili publikacji na zawsze weszły do podstawowego kanonu literatury polskiej. Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Henryk Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie".

W tym roku mija nie tylko 100 rocznica śmierci tego wielkiego powieściopisarza, który w 1905 roku za całokształt swej twórczości otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Jest to również okazja do uczczenia 170 rocznicy jego urodzin, a także 120 rocznicy książkowego wydania "Quo vadis".

Posługując się słowami Henryka Sienkiewicza: "Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra", zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Przemyślu wystawy.

Wystawa dostępna będzie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00, w siedzibie Archiwum (parter, przy recepcji).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-05-11
Data publikacji:2016-05-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sebastian Jaśkiewicz
Liczba odwiedzin:3833