Materiały Konrada Wysockiego – powstańca styczniowego w zasobie Archiwum

11 stycznia 2018

22 stycznia mija 155. rocznica wybuchu powstania styczniowego. W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu zachowały się materiały dokumentujące wydarzenia tego zrywu niepodległościowego oraz związane z osobami uczestniczącymi w powstaniu. Wśród nich znajdują się Materiały Konrada Wysockiego.

Konrad Wysocki urodził się 28 XI 1838 r. w Kwieciszkach koło Mariampola (obecnie Litwa). Po zakończeniu nauk był zatrudniony w Trybunale Cywilnym Gubernii Augustowskiej w Suwałkach. W czasie powstania pracował w organizacji narodowej pod rozkazami Józefowicza. Mianowany porucznikiem wstąpił do partii Wawra. Używał pseudonimu „Konradowski”. Po bitwie pod Sieburczynem dostał się do niewoli, z której udało mu się zbiec. Następnie spełniał obowiązki agenta nadgranicznego na powiat łomżyński i okręg biebrzański. Na polecenie Bronisława Radziszewskiego, komisarza pełnomocnego na województwo augustowskie 5 I 1865 r. otrzymał pozwolenie na opuszczenie stanowiska i wyjazd za granicę. W tym roku rozpoczął pracę w zakładzie fotograficznym Augusta Stechera w Lipsku. Po wyjeździe z Lipska w listopadzie 1865 roku Wysocki kształcił się w zawodzie fotografa m.in. Monachium, Sttutgarcie, a następnie w Szwajcarii (w Sankt Gallen, Basel). W 1869 r. założył własny zakład fotograficzny w Winterthur oraz filię w Diefseuhofen. W pierwszych dniach października 1875 roku przybył do Krakowa. Następnie rozpoczął pracę Radzie Powiatowej w Przemyślu, gdzie 29 I 1877 został mianowany sekretarzem. Funkcję tę pełnił do 1897 roku.

Konrad Wysocki zmarł w roku 1897 w Przemyślu. Był żonaty z Jadwigą ze Stankiewiczów pochodzącą z Wołczy koło Dobromila. Jest pochowany na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

Wśród materiałów związanych z działalnością powstańczą Wysockiego znajdują się: rozkazy „Konradowskiego” – naczelnika okręgu biebrzańskiego z 26 VIII i 1 XI 1864 roku; notatki Wysockiego dotyczące m.in. ilości zebranych datków, rozsyłanej korespondencji; rozkazy komisarza pełnomocnego województwa augustowskiego Ignacego Czyńskiego i inne. Zespół zawiera także dokumenty osobiste oraz materiały związane z działalnością Wysockiego na emigracji.

Całość akt zespołu nr 1999 Materiały Konrada Wysockiego została zdigitalizowana i jest dostępna na stronie Archiwum. https://www.przemysl.ap.gov.pl/skany/

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 1, s. 5

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 1, s. 5

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 1, s. 9

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 1, s. 9

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 3, s. 6

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 3, s. 6

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 6, s. 10

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 6, s. 10

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 9, s. 11

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 9, s. 11

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 21, s. 4

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 21, s. 4

  • Powiększ zdjęcie Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 21, s. 5

    Mat. Konrada Wysockiego, sygn. 21, s. 5

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-01-11
Data publikacji:2018-01-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Grin-Piszczek
Liczba odwiedzin:3541