Album DROGA DO NIEPODLEGŁEJ RZECZYPOSPOLITEJ. PRZEMYSKIE EPIZODY

1 października 2018

W dniu 28 września 2018 r.  w siedzibie Archiuwm Państowego w Przemyślu miała miejsce promocja albumu "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ RZECZYPOSPOLITEJ. PRZEMYSKIE EPIZODY". Celem niniejszej publikacji jest zaprezentowanie dokumentów archiwalnych, zgromadzonych przede wszystkim w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, które pokazują walkę o niepodległość na gruncie lokalnym, ale wpisaną w dzieje naszej Ojczyzny. Album jest wynikiem projektu wydawniczego współfinansowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, którego założeniem było także zaproszenie do współpracy lokalnej społeczności i osób związanych z miastem i regionem. Nasz apel spotkał się z pozytywnym odbiorem, dlatego też możemy pokazać dokumenty przechowywane w zbiorach rodzinnych, które wpisały się w treść albumu, znacznie go wzbogacając. W wydawnictwie użyto kroju pisma Brygada, który został zaprojektowany ok. 1928 r. przez grafika i typografa, Andrzeja Półtawskiego na dziesięciolecie niepodległości Polski. Zapomniana czcionka, została ponownie odkryta wśród zbiorów Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i zrekonstruowana. Jej uroczystej prezentacji dokonał 28 maja 2018 r., prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Konwencja albumu zakłada podział na dziewięć rozdziałów: 1) Z myślą o Ojczyźnie, 2) Wielka Wojna – ku Biało-Czerwonej, 3) W okopach Twierdzy Przemyśl, 4) Na progu Wolności, 5) W służbie Polsce, 6) Kobieta w sercu żołnierza, 7) Orlęta Przemyskie i Lwowskie, 8) 11 listopada 1918 – Świt Wolności, 9) Blaski Niepodległości nad Sanem.

Oddając album do rąk Czytelników, mamy nadzieję, że stanowić on będzie refleksję nad długą i trudną drogą do odzyskania niepodległości przez Polskę. Kontekst lokalny, który prezentują dokumenty, powinien zaś przekonać jak ważna jest historia lokalnych społeczności w budowaniu dziejów Ojczyzny. Istotne jest także, aby zachowywać o tym pamięć, pielęgnować ją we własnych domach i dzielić się archiwaliami, które niosą tyle emocji, wzruszeń i spełniają zarazem istotny walor historyczny. Wyrażamy zatem ogromne uznanie dla tych, którzy dołączyli do współpracy z nami nad powstaniem tej publikacji. Dzieląc się prywatnymi zbiorami, nie tylko przyczynili się do jego upiększenia, ale swoim zaangażowaniem przekonali nas, o niegasnącym zainteresowaniu historią Ojczyzny, przede wszystkim w aspekcie lokalnym. W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy do Państwa: Wacława Amarowicza, Urszuli Bortnik-Letniowskiej, Roberta Chrobaka, Marcina Dumy, Jana Krzysztofa Mudryk-Wiślickiego, Adama Grossa.

Zapraszając do lektury, liczymy na szeroki odbiór zgromadzonych w albumie archiwaliów, do czego ma się przyczynić jego dwujęzyczna wersja, a prezentowane dokumenty staną się zaproszeniem do szerszego zapoznania się z zasobem Archiwum Państwowego w Przemyślu.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-10-01
Data publikacji:2018-10-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
Liczba odwiedzin:1230