Biblioteka Archiwum Państwowego w Przemyślu

8 maja 2019

W dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek. Warto więc przypomnieć, że w ramach struktury Archiwum Państwowego w Przemyślu działa biblioteka, posiadająca cenne zbiory, gromadząca fachową literaturę z m.in. dziedziny historii, archiwistyki i nauk pokrewnych, wydawnictwa źródłowe , informatory, katalogi, inwentarze zasobów archiwalnych i bibliotecznych w kraju i za granicą, czasopisma archiwalne, historyczne, wydawnictwa regionalne.

Dzieje tworzenia księgozbioru w archiwum przemyskim sięgają końca XIX wieku. Książki gromadzili archiwariusze miejscy. Były one również przekazywane przez burmistrzów miasta, autorów opracowań oraz gminy i magistraty miast. Dzięki darom, wymianie i zakupom księgozbiór systematycznie się powiększał. W 1951 roku, kiedy w Przemyślu utworzono archiwum państwowe, posiadało ono bibliotekę podręczną liczącą 74 pozycje. W roku 1956  komisja likwidacyjna Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu przekazała Archiwum 101 pozycji. W 1975 roku biblioteka liczyła już 3 636 tomów książek i czasopism, w 2005 – 25 085 tomów, obecnie – 36 030 tomów. Szczegółowe informacje na temat historii i księgozbioru biblioteki znajdują się w opracowaniu: E. Długosz, Biblioteka Archiwum Państwowego w Przemyślu, [w:] Dzieje bibliotek przemyskich, pod red. A. Siciak, Przemyśl 2009, s. 107-114.

Spośród cennych pozycji z zasobu biblioteki Archiwum należy wymienić: zbiór starodruków liczący 115 tomów, publikacje autorstwa Leopolda Hausera, Anatola Lewickiego, Mojżesza Schorra, Tadeusza Troskolańskiego wraz z autografami i dedykacjami autorów.

Katalog zbiorów biblioteki Archiwum Państwowego w Przemyślu, uzupełniany na bieżąco, dostępny jest w ramach Katalogu Głównego Bibliotek Archiwów Państwowych KOHA http://koha.archiwa.gov.pl/cgi-bin/koha/opac-main.pl

Najnowsze opracowania dotyczące  działalności Archiwum Państwowego w Przemyślu, biblioteki Archiwum oraz bibliografii regionalnej opracowane przez pracownika biblioteki to: E. Długosz, Bibliografia Archiwum Państwowego w Przemyślu za lata 1874-2010, Przemyśl 2012 oraz E. Długosz, Przemyślanie. Bibliografia w wyborze, Przemyśl 2018. Powyższe pozycje oraz inne druki wydane nakładem Archiwum Państwowego w Przemyślu i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych można zakupić w bibliotece Archiwum Państwowego w Przemyślu http://www.przemysl.ap.gov.pl/p,105,wydawnictwa

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Annales Stanislai

  Annales Stanislai

 • Powiększ zdjęcie Dra A.Lewickiego Obrazki

  Dra A.Lewickiego Obrazki

 • Powiększ zdjęcie Dra A.Lewickiego Obrazki dedykacja

  Dra A.Lewickiego Obrazki dedykacja

 • Powiększ zdjęcie Dra A.Lewickiego Obrazki strona tytułowa

  Dra A.Lewickiego Obrazki strona tytułowa

 • Powiększ zdjęcie Grondski de Grondi Samuel I

  Grondski de Grondi Samuel I

 • Powiększ zdjęcie Grondski de Grondi Samuel II

  Grondski de Grondi Samuel II

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-05-08
Data publikacji:2019-05-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Grin-Piszczek
Liczba odwiedzin:548