Wystawy

Artykuły

Przejdź do - Wystawa on-line "Wielkanocne nastroje"

Wystawa on-line "Wielkanocne nastroje"

31 marca 2021

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy poświęconej szczególnemu czasowi, jakim jest oczekiwanie na Zmartwychwstanie Pańskie. Ekspozycja prezentuje materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, a odnaleźć na niej można m.in. kilka przepisów na wypieki, ktore zagościć mogą na naszych stołach podczas Wielkanocnego Śniadania.

Przejdź do - Wystawa on-line "Kobieta zmienną jest..."

Wystawa on-line "Kobieta zmienną jest..."

8 marca 2021

Piękna, zamyślona, zakochana, roześmiana i ... zapracowana! Kobieta zmienną jest...! Prawda? Z okazji Dnia Kobiet Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia, a Wszystkich zapraszamy do obejrzenia przygotowanej z tej okazji wystawy on-line, ukazującej zmienność płci pięknej. Ekspozycja prezentuje materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskane w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

 

Wystawa dostępna jest również na kanale youtube Archiwum:

https://youtu.be/nyujqo1T66E

Przejdź do - Sybiracy pamiętają! Pamiętaj i Ty!

Sybiracy pamiętają! Pamiętaj i Ty!

4 lutego 2021

Upamiętniając kolejną rocznicę pierwszych wywózek Polaków na Sybir zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy on-line "Sybiracy pamiętają! Pamiętaj i Ty!". 

Na ekspozycji zaprezentowano archiwalia z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, dokumenty pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz materiały Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.

Zapalając znicz wywiezionym na nieludzką ziemię, pamiętajmy o okrucieństwie tamtych dni!

Wystawa dostępna jest również na naszym kanale youtube: https://youtu.be/8QPEh5Pxzss

Przejdź do - W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Wybrane postacie Pułku.

W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Wybrane postacie Pułku.

18 stycznia 2021

38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich na stałe zapisał się w dzieje II Rzeczpospolitej. Jako pierwszy polski ochotniczy oddział,  już 1 listopada 1918 r., stanął z bronią w ręku w obronie Lwowa. W jego szeregach znaleźli się  uczniowie, studenci, robotnicy, legioniści i żołnierze b. armii zaborczych.  25 listopada 1918 r. został przemianowany na 1 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich, a w 1919 r. w ramach ogólnej organizacji Wojska Polskiego, zmienił nazwę na 38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich. Podczas działań wojennych w latach 1918-1920 stracił ponad 9000 żołnierzy, zaś w okresie międzywojennym przeszkolił 25 000 oficerów, podoficerów i szeregowych. Walczyli oni w czasie II wojny światowej na wszystkich frontach, wielu z nich poległo, trafiło do hitlerowskich obozów albo zostało zamordowanych w  Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie.

W okresie międzywojennym Pułkiem dowodzili: ppłk. Alojzy Łukawski, płk. Stanisław Jaxa-Rożen, płk. Romuald Kwiatkowski, płk. Wacław Kostek-Biernacki, płk. Tadeusz Majewski, ppłk. dypl. Franciszek Grabowski (do 10 września 1939 r.) 11 września 1939 r. resztki 38. Pułku włączono do zbiorowego pułku, dowodzonego przez płk. Władysława Ziętkiewicza.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej odsłony wystawy poświęconej 38 Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich!

Przejdź do - W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Z życia pułku: wydarzenia i uroczystości

W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Z życia pułku: wydarzenia i uroczystości

8 stycznia 2021

Sto lat temu, 10 stycznia 1921 r., do Przemyśla przybyli żołnierze 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Pułk ten został zorganizowany we Lwowie z ochotników, którzy walczyli pod nazwą 1 Pułku Strzelców Lwowskich, a od 8 kwietnia 1919 r. - został przemianowany na 38. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich. Wkraczających żołnierzy przywitali na obrzeżach miasta przedstawiciele władz wojskowych. Uroczyste powitanie odbyło się 12 stycznia, a rozpoczęło się mszą świętą, którą odprawił ks. Siłka,  kazanie zaś wygłosił ks. dr Stefan Momidłowski. Oprawę muzyczną zapewnili  żołnierze 38. Pułku pod batutą kapelmistrza Suchana. Następnie odbyła się parada w Rynku miasta. Przemawiał m.in. burmistrz Józef Kostrzewski, w imieniu Komitetu Obrony Państwa, Apolinary Garlicki, a w imieniu wojska, kapitan Marian Doskowski. Po odbyciu defilady, żołnierze 38. Pułku, udali się do koszar przy ul. 29 listopada. Prasa przemyska tak opisywała to wydarzenie: Aż serce rosło na widok marsowych postaci, które dziś tak wspaniale się przedstawiły podczas parady, o których jednak wiemy, ze pod ogniem bolszewickim zachowały taką samą fantazję i zimną krew. Cześć tym, którzy krwią swą ocalili Ojczyznę cudem Wisły. 

Dwutomowe dzieje, zawierające opis i zdjęcia dot. historii 38. Pułku autorstwa Macieja Kozubala trafiły jakiś czas temu do Archiwum Państwowego w Przemyślu dzięki Towarzystwu Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Chcąc kultywować pamięć o Pułku, w setną rocznicę jego przybycia do Przemyśla, zapraszamy do obejrzenia dwóch wystaw on-line poświęconych pamięci tych, którzy służyli Ojczyźnie. Na początek prezentujemy wydarzenia i uroczystości, w drugiej odsłonie przedstawimy sylwetki żołnierzy. 

Zapraszamy do obejrzenia!

Przejdź do - Wystawa wirtualna "W grudniowe wieczory..."

Wystawa wirtualna "W grudniowe wieczory..."

11 grudnia 2020

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, mimo że na dworze mróz i śnieg wydaje się najcieplejszym czasem w całym roku kalendarzowym. Szczególną rolę odgrywa tutaj magia świąt, w tym ubieranie choinki, prezentowe zakupy i spotkania z najbliższymi, jednak nie tylko to wypełniało w przeszłości ten szczególny miesiąc. Jak spędzano grudniowe wieczory w dwudziestoleciu międzywojennym? Na czym skupiali się mieszkańcy Przemyśla w tym świątecznym okresie? Na te pytania staramy się odpowiedzieć prezentowaną wystawą. Bo grudniowe wieczory to zarówno magia świąt  i urok całego roku.

Wystawa oparta została na materiałach pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:32391