Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - wystawa%20

Świętowaliśmy Dzień Archiwisty

1 października 2020

Już po raz drugi obchodziliśmy Dzień Archiwisty. Wydarzenie rozpoczęło się otwarciem wystawy NIEPODLEGŁA. HISTORIE Z RODZINNYCH ARCHIWÓW, która usytuowana jest przed budynkiem archiwum. Prezentuje fotografie, które trafiły do naszego zasobu dzięki projektowi Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zaprezentowane zostały materiały przekazane przez Brygidę Jasińską, Walentynę i Ewę Świder oraz Marzenę Włodek. Dla tych, którzy nie mogą nas odwiedzić, została przygotowana wystawa w formie on-line, dostępna na kanale youtube oraz facebooku. Ekspozycję uzupełnia katalog, opisujący historie rodzin, które zostały na niej przedstawione. Wiele rodzinnych historii mogłoby zainspirować niejednego scenarzystę.  Jedną z nich z pewnością jest ta, którą przedstawiła nam Beata Bartkowiak, dzięki której do naszego zasobu trafiły kolejne rodzinne pamiątki. 

W drugiej części wydarzenia odbyły się warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą" przygotowane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Jak zwykle wzbudziły zainteresowanie osób, biorących w nich udział. Po części teoretycznej, uczestnicy zostali zaproszeni do pracowni konserwacji, gdzie mogli zapoznać się z tajnikami konserwacji i poznać metody właściwego przechowywania rodzinnych archiwaliów w warunkach domowych. Każdy z uczestników został obdarowany w "wyprawkę domowgo archiwisty".

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i zachęcamy, w dalszym ciągu, do przeglądania domowych szuflad, kuferków i teczek w poszukiwaniu cennych, rodzinnych pamiątek i porządkowania domowych archiwów. 

Czytaj więcej o: Świętowaliśmy Dzień Archiwisty
Przejdź do - Niepodległa.%20Historie%20z%20rodzinnych%20archiwów

"Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów" - wystawa on-line

30 września 2020

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line "Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów". Stanowi ona zwieńczenie realizowanego w latach 2019-2020 projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej", ukazując jednocześnie bogactwo domowych archiwaliów. Przedstawione zostały na na niej kolekcje utworzone z oryginałów przekazanych do naszego zasobu. W ramach projektu część uczestników podzieliła się z nami również materiałami w formie skanów, zachowując swoje cenne dokumenty w domowych archiwach. Wszystkim Draczyńcom składamy serdeczne podziękowanie za uczestnictwo w projekcie, a niezdecydowanych zapraszamy do udziału w nim.

Wystawa dostępna jest również w wersji sacjonarnej przed budynkiem Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz w wersji animowanej na kanale youtube.

Czytaj więcej o: "Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów" - wystawa on-line
Przejdź do - plakat%20promujący%20przedsięwzięcie

Dzień Archiwisty i realizacja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

23 września 2020

Już po raz drugi, 30 września br., obchodzimy DZIEŃ ARCHIWISTY!

Tego dnia  o godz. 10.00 zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy na dziedzińcu Archiwum, prezentującej materiały przekazane do naszego zasobu w postaci oryginałów przez naszych darczyńców - uczestników projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Ekspozycji będzie towarzyszyła promocja katalogu. Równocześnie wystawę w formie on-line będzie można zobaczyć na kanale youtube i profilu facebook.

Natomiast  o godz. 11.00 i 12.00 odbędą się warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą". Najważniejsze zagrożenia dla zbiorów archiwalnych, sposoby przechowywania i zabezpieczania archiwaliów w warunkach domowych to tylko niektóre zagadnienia, które postaramy się przedstawić podczas spotkania z Państwem. Dodatkowo będzie można zwiedzić pracownię konserwacji i zobaczyć m.in. jak bezpiecznie oczyścić archiwalia czy jak podkleić niewielkie przedarcia.

Chęć udziału w warsztatach można zgłosić mailowo: archiwum@przemysl.ap.gov.pl . 

Wydarzenie będzie odbywać się zgodnie z reżimem sanitarnym.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

Czytaj więcej o: Dzień Archiwisty i realizacja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej
Przejdź do - Fotografia%20przedstawiająca%20seminarzystów%20prof.%20F.%20Bujaka;%20wśród%20nich%20K.%20Arłamowski;%20Zbiór%20fotografii...,%20sygn.%20876/13/406

Rocznica urodzin Kazimierza Arłamowskiego

17 września 2020

120 lat temu (20 IX 1900 r.) w Nadwórnej urodził się Kazimierz Arłamowski – historyk, pedagog, działacz społeczny i polityczny, a przede wszystkim archiwista, długoletni dyrektor Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Rzeszowie z siedzibą w Przemyślu (w latach 1952-1970), autor wielu opracowań z zakresu historii miasta Przemyśla. Jego zasługą jest zorganizowanie sieci archiwów państwowych w południowo-wschodniej Polsce. Arłamowski zaliczany jest do grona czołowych  polskich archiwistów.

W czasie pracy i pobytu w mieście nad Sanem w latach 1927-1939, 1947-1972 Arłamowski prowadził działalność naukową, a także społeczną. Należał do towarzystw naukowych: Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przemyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Problematyka jego prac badawczych dotyczyła historii gospodarczej, historii miasta Przemyśla i ziemi przemyskiej, źródłoznawstwa, archiwistyki i archiwoznawstwa.

Do jego najważniejszych prac dotyczących Przemyśla należą: Dzieje przemyskich cechów rzemieślniczych w dawnej Polsce, Przemyśl 1931; Rozwój przestrzenny Przemyśla, „Roczniki Dziejów Społecznych i Gospodarczych”, t. XV: 1953; Stosunki społeczno-gospodarcze w Przemyślu staropolskim od końca wieku XIV do roku 1772, [w:] Tysiąc lat Przemyśla. Zarys historyczny, cz. 1, Rzeszów 1976.

Kazimierz Arłamowski zmarł 9 VII 1982 r. w Krakowie. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu znajduje się jego spuścizna, zawierająca m.in. dokumenty osobiste oraz materiały warsztatowe.

 

Czytaj więcej o: Rocznica urodzin Kazimierza Arłamowskiego
Przejdź do - akcja%20#lightforbelarus

Akcja "Światło dla Białorusi" #lightforbelarus

11 września 2020

Archiwum Państwowe w Przemyślu przyłącza się do symbolicznego wspólnotowego gestu solidarności, poprzez wywieszenie flagi narodowej Białorusi, aby okazać wsparcie w walce o demokrację i szacunek dla wartości obywatelskich.

Przygotowana na najbliższy weekend akcja #lightforbelarus będzie polegać na iluminacji siedzib i obiektów instytucji kultury oraz budynków użyteczności publicznej w całej Polsce oraz w Europie i na świecie kolorami historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. W Polsce inicjatorami akcji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

                                                             

Czytaj więcej o: Akcja "Światło dla Białorusi" #lightforbelarus
Przejdź do - Warsztaty%20genealogiczne%20w%20ramach%20projektu%20

Warsztaty genealogiczne w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej"

28 sierpnia 2020

Czym jest genealogia?, Co to jest drzewo genealogiczne i jak je stworzyć? Odpowiedzi na te pytania staramy się udzielić podczas prezentowanych w formie on-line warsztatów genealogicznych. Przygotowane zostały w ramach cieszącego się popularnością projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej" a ich celem jest ukazanie, że każdy z nas może zostać rodzinnym archiwistą.

Warsztaty dostępne są  na kanale youtube Archiwum: https://www.youtube.com/watch?v=fdICkKfipmc

Czytaj więcej o: Warsztaty genealogiczne w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej"