Archiwum Państwowe w Przemyślu

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

W TVP Rzeszów o wystawie Tomka Króla w przemyskim archiwum

14 marca 2018

Na antenie TVP Rzeszów o swoich pasjach zwiazanych z malarstwem  i modelarstwem opowiadał Tomasz Król. Jego prace można ogladądać w Archiwum Państowym w Przemyślu. O jego twórczości i roli jaka odgrywa, opowiedziała także Dyrektor APP, Anna Nowak.

http://rzeszow.tvp.pl/36375509/13082018

Czytaj więcej o: W TVP Rzeszów o wystawie Tomka Króla w przemyskim archiwum
Przejdź do -

Eliminacje konkursowe TWIERDZA PRZEMYŚL

13 marca 2018

W dniu dzisiejszym odbył się pierwszy etap konkursu historycznego Twierdza Przemyśl. W gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu uczniowie szkół podstawowych i oddzialów gimnazjalnych zmagali się z pytaniami konkursowymi w formie testu. Następnie jury w składzie:dr Lucjan Fac, dr Grzegorz Klebowicz oraz mgr inż. Grzegorz Poznański przystąpiło do ich poprawy. Całość uświetnili swoją obecnością członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych ARTYLERIA, którzy zaprezentowali stroje wojskowe z czasów I wojny światowej. Każdy uczeń na pamiatkę otrzymał notes wykonany przez Archiwum Państwowe w Przemyślu specjalnie na tę okazję.

Czytaj więcej o: Eliminacje konkursowe TWIERDZA PRZEMYŚL
Przejdź do -

Przygotowania do konkursu TWIERDZA PRZEMYŚL

12 marca 2018

W ramach przygotowań do konkursu historycznego TWIERDZA PRZEMYŚL w przemyskim archiwum odbyły się lekcje archiwalne poświęcone tej tematyce. Swoim przybyciem wzbogacili je członkowie jury konkursowego: Grzegorz Poznański i dr Grzegorz Klebowicz, którzy zarazem reprezentowali Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Uczniowie poza przyblizeniem zasad konkursu oraz wymaganą literaturą, zapoznali sie także z materiałami archiwalnymi znajdującymi się w zbiorach archiwum, które dotyczą tematyki Twierdzy. Warto dodać, że oprócz lekcji, w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu zostały przeprowadzone warsztaty, w których jak co roku, dr Lucjan Fac przybliżył uczestnikom konkursu historię I wojny światowej.

Czytaj więcej o: Przygotowania do konkursu TWIERDZA PRZEMYŚL
Przejdź do -

Zebranie sprawozdawcze za 2017

12 marca 2018

2 marca 2018 r. odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2017 r. Wyniki pracy poszczególnych oddziałów przy pomocy prezentacji przedstawili kierownicy oddziałów. W tym roku swoja obecnością zaszczycił nas Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr Henryk Niestrój. Wśród zaproszonych gości znalazł sie także dyrektor Piętnastka , Artur Mykita, szkoły któremu Dyrektor Archiwum Państwowe w Przemyślu, Anna Nowak wręczyła dyplom Przyjaciela Archiwum Państowego w Przemyślu. Jest to wynik stalej współpracy obu instytucji.

Czytaj więcej o: Zebranie sprawozdawcze za 2017
Przejdź do -

Losy żołnierzy po II wojnie światowej z terenu powiatu lubaczowskiego

26 lutego 2018

Powojenne losy żołnierzy powiatu lubaczowskiego opisują dokumenty zachowane w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu. Spisane oświadczenia na specjalnych formularzach podają ich dane, informują o przebiegu służby i pełnionych funkcjach, a także przynależności do nielegalnych organizacji.

Więcej w TVP Rzeszów: http://rzeszow.tvp.pl/36164965/powojenne-losy-zolnierzy-armii-krajowej-powiatu-lubaczowskiego

 

Czytaj więcej o: Losy żołnierzy po II wojnie światowej z terenu powiatu lubaczowskiego
Przejdź do - AZLK,%20sygn.%20488,%20s.%20160

Mija 250 lat od zawiązania Konfederacji Barskiej

26 lutego 2018

Rok 2018 został uchwalony przez Sejm Rokiem Konfederacji Barskiej. 250 lat temu, 29 lutego 1768 roku w Barze na Podolu zawiązał się związek szlachty polskiej w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko kurateli Imperium Rosyjskiego, Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz popierającym go wojskom rosyjskim. W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu w zespole Archiwum Zamku Leskiego Krasickich w jednostce o sygn. 488 oryginalnie zatytułowanej: Papiery współczesne dotyczące konfederacji barskiej, znajdują się odpisy uniwersałów, dokumentów oraz pism powstałych w okresie konfederacji.

Są to m.in. odpisy pism publicystycznych, odnoszących się do sprawy konfederacji i ukazujących, często w utworach satyrycznych postacie związane z sytuacją polityczną Rzeczypospolitej w latach 1768-1772. Są to: fragment Myśli Imci Pana Dzieduszyckiego, cześnika koronnego nad teraźniejszą robotą 18 martii 1768 do Baru, zbierających oskarżenia pod adresem konfederacji wysuwane przez jej adwersarzy; tekst komedii warszawskiej Perekińczyk, w której został przedstawiony Teodor Wessel (jeden ze stronników konfederacji); Rozmowa księcia Gabriela Junoszy Podoskiego z księdzem sufraganem, ekskapucynem Przedwojewskim d. 1 May 1769; Siedem psalmów, w których wolność polska czyni lamentacje nad upadkiem swoim.

Zachowały się także odpisy uniwersałów i manifestów wydawanych przez przywódców konfederacji,  wśród nich: Michała Hieronima Krasińskiego – marszałka konfederacji barskiej; Joachima Czernego-Schwartzemberga – marszałka województwa krakowskiego w konfederacji barskiej; Jerzego Marcina Lubomirskiego; Franciszka Ksawerego Pułaskiego – marszałka przemyskiego w konfederacji barskiej.

Odpisy powstały prawdopodobnie w końcu XVIII wieku i były gromadzone przez jednego z Krasickich lub osobę pochodzącą z rodziny spokrewnionej z tym rodem.

Czytaj więcej o: Mija 250 lat od zawiązania Konfederacji Barskiej