Archiwum Państwowe w Przemyślu

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Plakat%20promujący%20warsztaty

30.09.2019 r. - Warsztaty w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej"

18 września 2019

Zapraszamy w dniu 30 września na warsztaty poświęcone zabezpieczaniu, przechowywaniu i prawidłowemu opisywaniu rodzinnych archiwaliów. Podczas warsztatów, trwających w godzinach 12.00-18.00, odbędzie się spotkanie z Darczyńcami, którzy ofiarowali swoje zbiory, połączone z prezentacją dotychczasowych wyników projektu. Zaintersowani będa mogli uczestniczyć w prelekcji lokalnego historyka, dotyczacej jego doświadczenia w prowadzeniu poszukiwań w archiwach zagranicznych, a także w spotkaniu z lokalnym genealogiem, który przybliży zasady poszukiwań genealogicznych. Dodatkowo w formie prezentacji przedstawione zostaną zbiory prywatne  Pana Jerzego Kostiuka, uczestnika projektu, z możliwością zwiedzania wystawy przygotowanej z materiałów, przekazanych w formie skanów.

Czytaj więcej o: 30.09.2019 r. - Warsztaty w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej"
Przejdź do - wystawa%20wirtualna%20Jubileusz%20110-lecia%20klubu%20sportowego%20

Wystawa wirtualna Jubileusz 110-lecia klubu sportowego "Polonia" Przemyśl

9 września 2019

Klub sportowy "Polonia" Przemyśl obchodzi w bieżącym roku jubileusz 110-lecia swojego istnienia. Chcąc uczcić wieloletnią działalność sportową klubu z materiałów przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyśu, przygotowana została wystawa wirtualna poświęcona "Polonii Przemyśl". Zapraszamy do jej obejrzenia.

Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna Jubileusz 110-lecia klubu sportowego "Polonia" Przemyśl
Przejdź do - plakat%20promujący%20wydarzenie

110 lat "Polonii" Przemyśl

6 września 2019
6 września br. odbędą się obchody jubileuszu 110-lecia klubu sportowego "Polonia" Przemyśl. Program uroczystości obejmuje konferencję poświęconą historii piłki nożnej pt. Historia piłki nożnej - "Polonia" Przemyśl na przestrzeni dziejów. Obradom towarzyszyć będzie  otwarcie wystawy, na której zwiedzający będą mogli zobaczyć, oprócz wielu klubowych pamiątek,  afisze informujące o meczach "Polonii", pochodzące z zasobu naszego archiwum.
 
Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów!
Czytaj więcej o: 110 lat "Polonii" Przemyśl
Przejdź do -

Prezydent Wojciech Bakun z wizytą

30 sierpnia 2019

Od 29 maja do dzisiaj, tj. 30.08 w naszym archiwum dostępna dla Wszystkich chętnych była wystawa Pana Józefa Rybczyńskiego. W ostatnim dniu, ekspozycję zwiedził Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Czytaj więcej o: Prezydent Wojciech Bakun z wizytą
Przejdź do -

"Niech lew mieszka w Waszych sercach"

30 sierpnia 2019

Gen. Władysław Anders przed bitwą o Monte Cassino zagrzewał swoich żołnierzy do walki słowami NIECH LEW MIESZKA W WASZYCH SERCACH. Żołnierze jego rozkaz wypełnili sumiennie i walczyli jak lwy, odnosząc zwycięstwo. Mamy to szczęście, że Bohater tamtych dni, Pan Jerzy Kostiuk, w ramach projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ, podzielił się z nami swoimi wspomnieniami i fotografiami. Chcemy i my się z Państwem nimi podzielić, a nasz Bohater opowie o swoich wojennych losach. Zapraszamy na otwarcie wystawy upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na której będą eksponowane fotografie ze zbiorów Pana Jerzego Kostiuka oraz dokumenty ze zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu. Będziemy mieli zaszczyt gościć Pana Jerzego w progach archiwum i wysłuchać jego wspomnień.

Zapraszamy do Archiwum Państwowego w Przemyślu, 26 września 2019 r., godz. 11.00.

Czytaj więcej o: "Niech lew mieszka w Waszych sercach"
Przejdź do -

Biwak z Radiem Rzeszów

30 sierpnia 2019

27 sierpnia 2019 r. Polskie Radio Rzeszów nadawało wakacyjną audycję Radio BIWAK z plenerowego studia umieszczenego na zielonym terenie Archiwum Państowego w Przemyślu. Mogliśmy opowiedzieć o naszych zbiorach, historii naszej instytucji., a zaproszeni Goście opowiedzieli o współpracy z naszą instytucja i wspólnych  inicjatywach, mieliśmy tez doskonałą okazje zwrócić się z apelem do słuchaczy o przystąpienie do projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ, wyjaśniając jego szczegóły. Gościliśmy także Pana Jerzego Kostiuka, który już  przystapił do wspomnianej inicjatywy, dzieląc się swoimi skarbami. Było ciekawie i patriotycznie, wesoło - bo wypowiedzi naszych Gości uzupełniały patriotyczne pieśni zespołu "Szarotki", który działa przzy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich oraz smacznie - rozmawialiśmy przy ciastach, zainspirowanych przepisami z naszego zasobu.

Czytaj więcej o: Biwak z Radiem Rzeszów