8 stycznia 2021
Sto lat temu, 10 stycznia 1921 r., do Przemyśla przybyli żołnierze 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Pułk ten został zorganizowany we Lwowie z ochotników, którzy walczyli pod nazwą 1 Pułku Strzelców Lwowskich, a od 8 kwietnia 1919 r. - został przemianowany na 38. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich. Wkraczających żołnierzy przywitali na obrzeżach miasta przedstawiciele władz wojskowych. Uroczyste powitanie odbyło się 12 stycznia, a rozpoczęło się mszą świętą, którą odprawił ks. Siłka, kazanie zaś wygłosił ks. dr Stefan Momidłowski. Oprawę muzyczną zapewnili żołnierze 38. Pułku pod batutą kapelmistrza Suchana. Następnie odbyła się parada w Rynku miasta. Przemawiał m.in. burmistrz Józef Kostrzewski, w imieniu Komitetu Obrony Państwa, Apolinary Garlicki, a w imieniu wojska, kapitan Marian Doskowski. Po odbyciu defilady, żołnierze 38. Pułku, udali się do koszar przy ul. 29 listopada. Prasa przemyska tak opisywała to wydarzenie: Aż serce rosło na widok marsowych postaci, które dziś tak wspaniale się przedstawiły podczas parady, o których jednak wiemy, ze pod ogniem bolszewickim zachowały taką samą fantazję i zimną krew. Cześć tym, którzy krwią swą ocalili Ojczyznę cudem Wisły.
Dwutomowe dzieje, zawierające opis i zdjęcia dot. historii 38. Pułku autorstwa Macieja Kozubala trafiły jakiś czas temu do Archiwum Państwowego w Przemyślu dzięki Towarzystwu Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Chcąc kultywować pamięć o Pułku, w setną rocznicę jego przybycia do Przemyśla, zapraszamy do obejrzenia dwóch wystaw on-line poświęconych pamięci tych, którzy służyli Ojczyźnie. Na początek prezentujemy wydarzenia i uroczystości, w drugiej odsłonie przedstawimy sylwetki żołnierzy.
Zapraszamy do obejrzenia!
Czytaj więcej o: W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Z życia pułku: wydarzenia i uroczystości11 grudnia 2020
Prezentujemy Państwu wystawę złożoną z prac nagrodzonych w ramach konkursu organizowanego przez Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK "Niepodległa w moich oczach". Uczestnicy konkursu wykazali się wyjątkowym talentem oraz duchem patriotyzmu. Wszystkim nagrodzonym w konkursie gratulujemy!
Lista nagrodzonych w konkursie historyczno-plastycznym "Niepodległa w moich oczach"
Katergoria wiekowa IV-VI
I miejsce - Dorota Nowak (Szkoła Podstawowa nr 11 w Przemyślu)
II miejsce - Wiktoria Schulz (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
III miejsce - Karol Sowa (Szkoła Podstawowa nr 6 w Przemyślu)
wyróżnienie - Michał Pych (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
wyróżnienie - Wiktoria Wojnicka-Wlazło (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
nagroda pocieszenia - Wiktoria Kud (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
nagroda pocieszenia - Mateusz Łukasiewicz (Szkoła Podstawowa nr 14 w Przemyślu)
kategoria wiekowa VII-VIII
I miejsce - Agata Osip (Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu)
II miejsce - Natalia Pych (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
III miejsce - Łukasz Kisteczek (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
wyróżnienie - Patryk Kasprzyk (Szkołą Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
wyróżnienie - Aleksandra Bożejko (Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu)
wystawa dostępna również na kanale youtube: https://youtu.be/Nc07JIAQaZw
Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna prac pokonkursowych "Niepodległa w moich oczach"11 grudnia 2020
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, mimo że na dworze mróz i śnieg wydaje się najcieplejszym czasem w całym roku kalendarzowym. Szczególną rolę odgrywa tutaj magia świąt, w tym ubieranie choinki, prezentowe zakupy i spotkania z najbliższymi, jednak nie tylko to wypełniało w przeszłości ten szczególny miesiąc. Jak spędzano grudniowe wieczory w dwudziestoleciu międzywojennym? Na czym skupiali się mieszkańcy Przemyśla w tym świątecznym okresie? Na te pytania staramy się odpowiedzieć prezentowaną wystawą. Bo grudniowe wieczory to zarówno magia świąt i urok całego roku.
Wystawa oparta została na materiałach pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu.
Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna "W grudniowe wieczory..."23 listopada 2020
Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosił program „Kultura cyfrowa”. Celem programu jest opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego, a także ich udostępnienie i umożliwienie ponownego wykorzystywania do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych.
W programie wziąc udział mogą m.in. uczelnie, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, czy kościoły i związki wyznaniowe.
Więcej informacji znajduje się na stronie ministerstwa https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-cyfrowa2
Czytaj więcej o: Polecamy uwadze!30 października 2020
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że termin dostarczania prac na konkurs historyczno-plastyczny „Niepodległa w moich oczach” organizowany przez Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK został wydłużony do 9 listopada.
Tym samym ulegają zmianie terminy podane w regulaminie (pkt. IV), co do daty rozstrzygnięcia konkursu i ogłoszenia wyników. Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiczną, będziemy o nich informować na bieżąco.
Serdecznie zapraszamy do udziału w niniejszym konkursie!
Czytaj więcej o: UWAGA - INFORMACJA NA TEMAT KONKURSU16 października 2020
Szanowni Państwo,
W związku z wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia dodatkowymi obostrzeniami w powiatach z największym przyrostem zakażeń na COVID-19 i zakwalifikowaniem od 17 października br. naszego powiatu do tzw. strefy czerwonej, w trosce o bezpieczeństwo korzystających oraz pracowników informujemy, że od 19 października br. czytelnia Archiwum Państwowego w Przemyślu, punkt obsługi klienta i biblioteka zostają zamknięte do odwołania.
Informujemy, że wszelkie wnioski mogą Państwo przesyłać jak dotychczas pocztą tradycyjną pod adresem: Lelewela 4, 37-700 Przemyśl,
mailowo pod adresem: archiwum@przemysl.ap.gov.pl lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP,
kontakt telefoniczny: 16 670 35 38 wew. 145 (czytelnia), 110 (sekretariat).
Informujemy również, że w związku z ograniczeniami działalności Archiwum Państwowego w Przemyślu wydłużeniu mogą ulec terminy realizacji spraw, za co przepraszamy.
Na chwilę obecną zachęcamy naszych Użytkowników i wszystkie Osoby zainteresowane, do korzystania z dostępnych zasobów online w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl i na naszej stronie internetowej w zakładce Skany On-Line.
Dziękujemy za wyrozumiałość.
Czytaj więcej o: Informacja dla korzystających z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu