Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Plakat%20promujący%20Obchody%20Międzynarodowego%20Dnia%20Archiwów%202020%20r.

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2020

4 czerwca 2020

W dniu 9 czerwca zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów. Tegoroczne obchody będą miały inny charakter niż dotychczas, gdyż ze wględu na istniejącą sytuację, w całości odbędą się on-line. W tym dniu zaprezentowane zostną wystawy on-line o różnorodnej tematyce, dla uczniów przygotowana zostanie lekcja archiwalna, która w formie mp4 do obejrzenia będzie na facebooku Archiwum. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych "Archiwistach", zawsze z zaciekawieniem odwiedzających naszą instytucję, którzy będą mogli "pokolorować" nasze archiwalia na specjalnie przygotowanych  kolorowankach.

Zapraszamy zatem wszystkich, od najmłodszych do najstarszych, do wspólnego świętowania nie tylko Międzynarodowego Dnia, a przypadającego w dniach 8-14 czerwca 2020 r. Międzynarodowego Tygodnia Archiwów!

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów 2020
Przejdź do - Ekslibris%20Dz.%20Birkenmayerowej,%20Teki%20inż.%20B.%20Gębarowicza,%20sygn.%20427

Ekslibrisy w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu

3 czerwca 2020

Ekslibris (z łac. ex libris – z książki) to znak własnościowy książki, występujący najczęściej jako graficznie skomponowana kartka z napisem (imię, nazwisko, instytucja) lub symbolem (herb, gmerk) wskazującym właściciela książki, zwykle naklejana na odwrocie przedniej okładki. Ekslibris w postaci naklejanej kartki pojawił się w Europie Zachodniej pod koniec wieku XV. Jako graficzny znak książkowy ekslibris przeżył swój wielki renesans na początku XX wieku, co wiązało się z rozwojem kolekcjonerstwa oraz nawrotem do klasycznych technik tj. drzeworytu, miedziorytu, akwaforty, litografii. Z czasem wyraźniej ekslibris zaczął tracić swe użytkowe znaczenie jako znak własnościowy książki, stając się niemal wyłącznie obiektem kolekcjonerskim dla miłośników małej grafiki.

Polska należy do krajów o nastarszych tradycjach ekslibrisowych. Właścicielem najwcześniejszego polskiego znaku książkowego, pochodzącego z 1516 roku, był prymas Maciej Drzewicki. Obecnie ważnym wydarzeniem dla miłośników ekslibrisu, w kraju nie tylko,  jest Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach (w tym roku odwołany).

W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu znajdują się ekslibrisy, przechowywane w spuściznach osób, które kolekcjonowały te obiekty (Materiały Tadeusza Dobrowolskiego, Materiały Mariana Słowika, Teki inż. Bogusława Gębarowicza). Są to ekslibrisy osób prywatnych oraz instytucji i stowarzyszeń z regionu oraz z Polski. W Tekach inż. Bogusława Gębarowicza zachowały się także materiały związane z twórczością urodzonego w Przemyślu Mariana Józefa Trojana (1931-2016), artysty – grafika, autora ekslibrisów wykonywanych techniką drzeworytu i linorytu, od czasów II wojny światowej mieszkającego na Węgrzech i tam tworzącego.

Czytaj więcej o: Ekslibrisy w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu
Przejdź do - wystawa%20

Wystawa wirtualna "Wspomnienia z dziecięcych lat"

1 czerwca 2020

To już dziś! Dzień, na który dzieci czekają cały rok. Ich wyjątkowe święto ustanowione w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wszyscy jednak kiedyś byliśmy dziećmi, życzenia pragniemy zatem złożyć zarówno małym jak i dużym, a dla przypomnienia tych wyjątkowych chwil przygotowaliśmy wystawę "Wspomnienia z dziecięcych lat". Wróćmy zatem choć na chwilę do tych beztroskich dni: do zabaw, konika na biegunach, jazdy na sankach, bo przecież w każdym z  Nas tkwi małe dziecko.

 Prezentowana wystawa oparta zostałą na materiałach z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskanych w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. 

Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna "Wspomnienia z dziecięcych lat"

Wznowienie pracy czytelni akt Archiwum Państwowego w Przemyślu

28 maja 2020

 

Informacja dla osób korzystających z akt osobiście w czytelni Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością informujemy o otwarciu 1 czerwca br. czytelni akt Archiwum Państwowego w Przemyślu. Biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pandemią COVID-19 oraz z uwagi na bezpieczeństwo zarówno korzystających, jak i obsługujących ich pracowników zmieni się szereg uregulowań związanych z dostępem do samej czytelni, jak i z udostępnianiem w niej zasobu. Warunki ponownego otwarcia zostały ustalone w konsultacji z inspektorem sanitarnym.

Czytelnia będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-11.00 oraz 12.00 do 15.00.  Korzystanie z czytelni jest możliwe wyłącznie po rezerwacji telefonicznej pod numerem (16) 6703538 wew. 145 lub mailowej pod adresem: archiwum@przemysl.ap.gov.pl

W ciągu jednego dnia z czytelni akt mogą skorzystać maksymalnie 4 osoby. Wprowadza się również limit udostępnianych jednorazowo akt do 5 jednostek archiwalnych.

Szczegółowe informacje o sposobie korzystania w czytelni z akt w warunkach zagrożenia epidemiologicznego znajdują się w Aneksie do regulaminu dostępnym tutaj.

Wszystkie opisane wyżej działania podjęto, aby zapewnić Państwu możliwość bezpiecznego wglądu do akt.

Dziękujemy za wyrozumiałość i zapraszamy do korzystania z naszego zasobu.

Informacja dla osób składających podanie 

Jeżeli nie chcą Państwo korzystać samodzielnie z akt w naszej czytelni, istnieje możliwość prowadzenia poszukiwań za naszym pośrednictwem. Informujemy, że wszelkie wnioski mogą Państwo przesyłać jak dotychczas pocztą tradycyjną pod adresem: Lelewela 4, 37-700 Przemyśl,  mailowo pod adresem: archiwum@przemysl.ap.gov.pl lub za pomocą elektonicznej skrzynki podawczej e-PUAP.

Dodatkowe informacje dla użytkowników

Informujemy również, że od 30 kwietnia br.  w tutejszym Archiwum obowiązuje nowy cennik  usług świadczonych w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

Biblioteka Archiwum Państwowego w Przemyślu jest nieczynna do odwołania.

Czytaj więcej o: Wznowienie pracy czytelni akt Archiwum Państwowego w Przemyślu
Przejdź do - logo%20miesięcznika%20

Materiały archiwalne w artykułach "Naszego Przemyśla"

27 maja 2020

Materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu to inspiracja dla wielu wystaw, prezentacji, publikacji, lekcji archiwalnych. Na podstawie dokumentów powstaje szereg artykułów, które cyklicznie publikowane są w lokalnym miesięczniku "Nasz Przemyśl". Czytelnicy czasopisma dowiadują się też o naszych przedsięwzięciach i akcjach, a często nad nimi miesięcznik obejmuje swój patronat.

Wydawcą jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki, z którym nasze Archiwum od lat współpracuje.

 

Czytaj więcej o: Materiały archiwalne w artykułach "Naszego Przemyśla"
Przejdź do - Wystawa%20wirtualna%20

Wystawa wirtualna "W oczach Matki"

26 maja 2020

Dziś przypada wyjątkowe Święto, dla wielu jedno z najważniejszych w roku - Dzień Matki. W tym dniu pragniemy wszystkim Mamom złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękować za wszelką dobroć, uśmiech, wskazywanie drogi, troskę i cierpliwość, a przede wszystkim za to, że są u naszego boku. Dla uczczenia tego pięknego Dnia przygotowaliśmy dla Mam i wszystkich Państwa wystawę wirtualną "W oczach Matki". Zapraszamy do jej obejrzenia.

Wystawa powstała w oparciu o materiały przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Przypominamy, że projekt trwa! Zachęcamy do dzielenia się pamiątkami, dokumentami z rodzinnych archiwów! 

Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna "W oczach Matki"