Archiwum Państwowe w Przemyślu

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Losy zesłańców Sybiru

19 lutego 2020

Serdecznie zapraszamy na spotkanie upamiętniające losy Polaków zesłanych na Sybir w 80. rocznicę pierwszych wywózek. Nasi wspaniali Goście, uczestnicy tamtych wydarzeń i ich potomkowie przypomną o okrucieństwie tamtych dni. Relacje uzupełni pokaz multimedialny zawierający dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz przekazane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Wydarzeniu towarzyszyc będzie otwarcie wystawy prac plastycznych, które powstały w ramach konkursu pod hasłem "Przez Sybir do Niepodległej". 

Spotkanie odbędzie się w Archiwum Państwowym w Przemyślu (ul. Lelewela 4, sala 120) o godz. 10.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt.

Czytaj więcej o: Losy zesłańców Sybiru
Przejdź do - Materiały%20rodziny%20Duninów,%20sygn.%202

Zaproszenia i zawiadomienia ślubne w zasobie AP w Przemyślu

17 lutego 2020

14 lutego obchodzimy dzień św. Walentego, potocznie zwany Dniem Zakochanych. Dla wielu osób darzących się uczuciem ukoronowaniem ich związku jest zawarcie małżeństwa. W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu znajdują się zaproszenia i zawiadomienia ślubne, pochodzące z drugiej połowy XIX i początków XX wieku, przesyłane do Marii Duninowej, właścicielki majątku i dworu w Kopytówce – miejscowości obecnie leżącej w powiecie wadowickim w województwie małopolskim. Wśród nich jest np. zawiadomienie o ślubie Zofii z Drohojowskich z Rodrygiem Romerem w przemyskiej katedrze w 1917 roku, zaproszenie na ślub Jana Bobrzyńskiego – polityka, syna historyka Michała Bobrzyńskiego z Marią Paygert (1917 rok) oraz zawiadomienie o ślubie Tytusa Dunina (syna Marii) z Marią Romerówną w 1919 roku. W dobrym tonie było przesłanie przez nowożeńców podziękowań za  życzenia. Karty z podziękowaniami oraz zaproszenia i zawiadomienia ślubne przechowywane są w zesp. nr  2320 Materiały rodziny Duninów, sygn. 2.

Czytaj więcej o: Zaproszenia i zawiadomienia ślubne w zasobie AP w Przemyślu
Przejdź do - Program%20zajęć%20przygotowujących%20do%20konkursu%20historycznego%20

Przygotowania uczniów do XIX edycji konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl"

7 lutego 2020

W dniu dzisiejszym ruszają przygotowania uczniów szkół podstawowych do konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl". Na sam początek swoją wiedzę pogłębić będzie można podczas warsztatów organizowanych w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, gdzie dzisiaj o godzinie 9.00 rozpoczną sie zajęcia przygotowujące do zmagań konkursowych. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w warsztatach lub chcieliby jescze bardziej zgłębić  albo utrwalić już posiadaną wiedzę  zapraszamy na lekcje w Archiwum Państwowym w Przemyślu, poświęcone tematyce konkursowje. Zajęcia archiwalne odbywać sie będą w oparciu o zgłaszane zapotrzebowanie.

Czytaj więcej o: Przygotowania uczniów do XIX edycji konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl"
Przejdź do - XII%20Obchody%20Międzynarodowego%20Dnia%20Pamięci%20o%20Ofiarach%20Holokaustu%20na%20Podkarpaciu

Uczciliśmy ofiary Holokaustu

3 lutego 2020

30 stycznia br. w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyło się spotkanie w ramach XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wspomnień z okresu II wojny światowej Pani Bronisławy Mazuryk, mieszkanki Krasiczyna w formie prezentacji multimedialnej, zilustrowanej materiałami archiwalnymi z zasobu Archiwum. O swoich doświadczeniach w poszukiwaniu miejsca mordu ok. 2000 Żydów w lesie grochowskim opowiedział natomiast dziennikarz, Pan Jacek Szwic. 

Czytaj więcej o: Uczciliśmy ofiary Holokaustu
Przejdź do - plakat%20promujący%20wydarzenie%20w%20APP

XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

28 stycznia 2020

Od 2 stycznia do 22 lutego br. trwają XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W ramach tego wydarzenia w Archiwum Państwowym w Przemyślu, 30 stycznia br., o godz. 9.00 , odbędzie się  spotkanie z dziennikarzem Jackiem Szwicem. Towarzyszyć mu będzie  prezentacja zawierająca wspomnienia z okresu II wojny światowej Pani Bronisławy Mazuryk, zilustrowana materiałami archiwalnymi z zasobu przemyskiego archiwum.

Serdecznie zapraszamy do udziału !

Czytaj więcej o: XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu
Przejdź do - AmP,%20sygn.%20332,%201600

Rzemiosło katowskie w dawnym Przemyślu

9 stycznia 2020

Kat w powszechnej świadomości kojarzy się z osobą dokonującą egzekucji skazanych oraz torturowania obwinionych i oskarżonych. Tymczasem małodobry w mieście miał wiele innych zajęć. Należało do nich przede wszystkim usuwanie nieczystości z miasta, opróżnianie kloak, usuwanie padłych zwierząt. Kat otrzymywał tygodniowe myto, a do pomocy miał przydzielonych hyclików, zwanych też katowszczykami. Oprócz tego, miasto wydawało kwoty na utrzymanie kata. Świadczą o tym przykładowe zapisy: w 1637 roku miasto poniosło wydatki na budowę jego domu; w 1664 roku rajcy zafundowali katu buty, natomiast w 1684 roku rada miejska poniosła koszty pogrzebu kata. W przypadku, gdy kat dokonywał egzekucji miasto ponosiło wydatki, m.in. za wykonanie egzekucji, wikt kata, zbudowanie szubienicy, zapłatę dla kopiących dół na pochowanie ciała, itp.

Zapisy dotyczące wydatków miasta Przemyśla na utrzymanie katów i ich pracę oraz na egzekucje wykonywane przez nich, pochodzące z drugiej połowy XVI oraz z XVII wieku, zachowały się w zespole Akta miasta Przemyśla w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Czytaj więcej o: Rzemiosło katowskie w dawnym Przemyślu