Strona główna

Najnowsze aktualności

Informacja dla użytkowników korzystających z materiałów archiwalnych w czytelni

10 sierpnia 2020

Szanowni Państwo,

w związku z wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia regionalizacją i dodatkowymi obostrzeniami w powiatach z największym przyrostem zakażeń na COVID-19 oraz w związku z zakwalifikowaniem naszego powiatu i miasta do tzw. obszaru żółtego informujemy, że zostały wstrzymane na okres dwóch tygodni (10.08.2020 do 21.08.2020) zapisy na wizyty do czytelni Archiwum Państwowego w Przemyślu.

 

Informujemy, że wszelkie wnioski mogą Państwo przesyłać jak dotychczas pocztą tradycyjną pod adresem: Lelewela 4, 37-700 Przemyśl,

mailowo pod adresem: archiwum@przemysl.ap.gov.pl lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP.

Czytaj więcej o: Informacja dla użytkowników korzystających z materiałów archiwalnych w czytelni
Przejdź do - Warsztaty%20w%20ramach%20projektu%20

Warsztaty w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej"

7 sierpnia 2020

Jak przechowywać, porządkować i zabezpieczać rodzinne archiwalia? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć podczas warsztatów przygotowanych w formie on-line w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej". Nasze archiwalia mogą stanowić cenne źródło wiedzy o przeszłości, zarówno dla nas jak i kolejnych pokoleń.  Aby mogły posłużyć  poznawaniu historii musimy zadbać o zachowanie ich jak w najlepszym stanie, uporządkowanie i właściwe przechowywanie. Zachęcamy do obejrzenia naszych warsztatów, które podpowiedzą: Jak możemy to zrobić!

Warsztaty dostępne są  na kanale youtube Archiwum: https://youtu.be/V8qUbKNK3EU

Czytaj więcej o: Warsztaty w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej"
Przejdź do - plakat%20promujący%20wydarzenie

W setną rocznicę "Cudu nad Wisłą"

5 sierpnia 2020

15 sierpnia mija sto lat od Bitwy Warszawskiej. Chcąc upamiętnić to wydarzenie zapraszamy do obejrzenia wystawy w formie wirtualnej prezentującej materiały archiwalne z zasobu naszego Archiwum.  Będą to m.in , w tym m.in. afisze i plakaty z okresu 1919-1920 nawołujące do walki z bolszewikami. Zgromadzone dokumenty wyeksponują także zaangażowanie mieszkańców Przemyśla w powstanie Ochotniczej Legii Obywatelskiej.  Skupiała ona młodzież gimnazjalną i harcerzy, którzy pełnili służbę wartowniczą. Na ich czele stanął profesor jednego z przemyskich gimnazjów, Jan Smołka. W Przemyślu powołano także Ochotniczą Legię Kobiet, którą dowodziła komendantka Hufca Harcerek, Maria Mudryk. 30 sierpnia 1920 r. w okolicach miejscowości Milatyn Stary, w walkach z bolszewikami, ponieśli śmierć wybitni harcerze, obrońcy Przemyśla w 1918 r., a wśród nich m.in. Adam Kordecki i Jan Deblessem. Mieszkańcy Przemyśla uczcili ich pamięć m.in. podczas nabożeństw żałobnych. W okresie międzywojennym w mieście odbywały się także obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, o czym będą informować zamieszczone na wystawie, afisze.

Wystawa dotępna będzie na stronie internetowej i portalu facebook od 14 sierpnia. Serdecznie zapraszamy !

Czytaj więcej o: W setną rocznicę "Cudu nad Wisłą"
Przejdź do - okładka%20publikacji

Nowość wydawnicza !!!

21 lipca 2020

Miło nam poinformować, że staraniem naszego Archiwum ukazała się publikacja "Elita władzy miasta Przemyśla od XIV do początku XVII wieku". Autorką jest dr Ewa Grin-Piszczek, kustosz Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Czytaj więcej o: Nowość wydawnicza !!!
Przejdź do - Wystawa%20

Wystawa wirtualna "Święto Morza"

16 lipca 2020

Pomysł na zapoczątkowanie "Święta Morza" wyszedł z kręgów Ligi Morskiej i Kolonialnej. Pierwszy raz obchodzone było w roku 1932 stając się tradycją, która na stałe zagościła w kalendarzu nadmorskich imprez. Święto kojarzone jest przede wszystkim z terenami nadmorskimi. Ciekawostką jest jednak to, że  w latach 30 ubiegłego stulecia obchodzone było również w samym Przemyślu. Organizatorzy  Święta Morza z wielkim zapałem i zaangażowaniem przygotowywali jego obchody, w których uczestniczyła znaczna część mieszkańców miasta.

 

Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna "Święto Morza"
Przejdź do - Plakat%20promujący%20wydarzenie

Zapraszamy na wystawę "Święto Morza"

14 lipca 2020

Od dnia 17 lipca, na stronie internetowej Archiwum, dostępna będzie wystawa "Święto Morza". Na wirtualnej ekspozycji zaprezentowane zostaną materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, jak i pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w roku ubiegłym oraz podczas jego tegorocznej kontynuacji.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która przeniesie nas na Wybrzeże Bałtyckie, ciepły piasek i słoneczne niebo, a także pokaże, jak zainicjowane w 1932 r. uroczystości "Święta Morza", obchodzono w Przemyślu.

Czytaj więcej o: Zapraszamy na wystawę "Święto Morza"