85. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego

11 lutego 2025

"Jeśli zapomnę o nich, to ty Boże na Niebie zapomnij o mnie..." cytat Adama Mickiewicza z „Dziadów” jako motto Związku Sybiraków w Polsce miał w dniu wczorajszym, 10 lutego, szczególny wymiar.

Tego dnia, 85 lat temu, doszło do pierwszej z czterech masowych deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Dla uczczenia wszystkich ofiar tamtych tragicznych wydarzeń, w Przemyślu, zorganizowano uroczystości, które od wielu lat odbywają się pod nazwą „ZAPAL ZNICZ WYWIEZIONYM”.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu. Następnie uczestnicy zgromadzili się przed tablicą pamiątkową umieszczoną w arkadii kościoła, pod którą zostały złożone zapalone znicze.

Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku „Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia”. W jej trakcie zostały wręczone odznaczenia. Na wniosek przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków, postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Odznakę Honorową Sybiraka otrzymała Elżbieta Laska, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wręczenie Odznaki Honorowej Sybiraka Elżbiecie Lasce, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, fot. Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu

    Wręczenie Odznaki Honorowej Sybiraka Elżbiecie Lasce, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, fot. Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2025-02-11
Data publikacji:2025-02-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
Liczba odwiedzin:191