Wystawy

Artykuły

Przejdź do - "Pracujesz wydajnie-wypoczywasz fajnie"

"Pracujesz wydajnie-wypoczywasz fajnie"

8 lipca 2022

Czy wypoczywać poza domem można tylko raz w roku, podczas dłuższego urlopu? Oczywiście, że nie. W latach osiemdziesiątych  XX w. zaczęto preferować także sobotnio-niedzielne wyjazdy do ośrodków wypoczynkowych. Powstawały one wówczas licznie, niedaleko od miast, tak aby dojazd do nich nie był czasochłonny.

W pobliżu lasów i rzek, w ciszy, blisko natury, na Podkarpaciu popularne stały się obiekty m.in. w Krempnej, Tylawie, Olszanach, Kamionce, Golejowej.

Ośrodki te budowano często z inicjatywy zakładów pracy, posiadały własne stołówki, wypożyczalnie sprzętu sportowego, plac zabaw. Organizowano na ich terenach różne formy rozrywki, w tym m.in. spartakiady i festyny. Po trudach całego tygodnia chętnie brano w nich udział, mając na uwadze, że jak „Pracujesz wydajnie –odpoczywasz fajnie”

Zainspirowani materiałami z naszego zasobu, zapraszamy na sentymentalny objazd po wybranych ośrodkach wczasowych na Podkarpaciu.

Przejdź do - Rok Marii Konopnickiej

Rok Marii Konopnickiej

23 maja 2022

23 maja mija 180 lat od urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, autorkę literatury dziecięcej. Z tej okazji Uchwałą z dnia 14 października 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych twórczyń w historii literatury polskiej, ustanawiając rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Ślady upamiętnień twórczyni „Roty” można odnaleźć w zasobach przemyskiego Archiwum. Stanowią ją materiały zawarte w Fotokronice województwa przemyskiego, afisz i plakaty informujące o wydarzeniach związanych z poetką, dokumenty Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Marii Konopnickiej, Towarzystwa Literackiego im. Marii Konopnickiej Oddział w Przemyślu. Warto także pamiętać, że Maria Konopnicka odwiedziła w 1902 r. Przemyśl. Zatrzymała się przy ulicy Mickiewicza 18, siedzibie dawnego hotelu Victoria. Poetkę przyjęto owacyjnie na dworcu, odśpiewano hymn narodowy. W tym czasie M. Konopnicka obchodziła 25-lecie pracy twórczej, a główne uroczystości odbywały się w Krakowie. Krótki pobyt w Przemyślu, prawdopodobnie od 20 do 25 października 1902 r. miał stac się chwilą odpoczynku. Na pamiątkę tego wydarzenia przemyślanie ufundowali tablicę z płaskorzeźbą głowy Marii Konopnickiej z napisem "W tym domu przebywała w roku 1902 Maria Konopnicka". Początkowo ukrywany przyjazd stał się ostatecznie okazją do zamanifestowania uczuć patriotycznych przez mieszkańców miasta.

 

Przejdź do - Wystawa on-line "Tanecznym krokiem. W archiwalnym dokumencie"

Wystawa on-line "Tanecznym krokiem. W archiwalnym dokumencie"

26 kwietnia 2022

Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, którego obchody przypadają 29 kwietnia. Święto ustanowione zostało w roku 1982 przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Taniec od pokoleń łączy ludzi, wzbudza wiele pozytywnych emocji, pozwala wyrażać nasze uczucia. Przezentowana  wystawa on-line przedstawia materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu nawiązujące do tematyki tańca.

Przejdź do - Wystawa "Czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?"

Wystawa "Czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?"

8 marca 2022

DZIEŃ KOBIET

Dzień 8 marca to kobiece święto.
Są uprzejmości, toasty, prezenty.
Każdy kwiat wręcza z twarzą uśmiechniętą,
choć zwykle bywa zły i nadęty.
Schodzą się goście, składają życzenia.
Solenizantka także uśmiechnięta.
Lecz chcę zapytać, tak dla przypomnienia,
czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?
Że ostatnie spać idą, a pierwsze się budzą,
że wciąż pracują od świta do zmroku,
że nieustannie dla swoich się trudzą,
a zauważane są raz w roku.

Konstanty Ildefons Gałczyński

Pamiętając o święcie wszystkich Pań zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej w oparciu o zbiory prywatne państwa Marty i Adama Głogowskich, pozyskane w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

Przejdź do - Wystawa on-line "Zima zła?"

Wystawa on-line "Zima zła?"

15 lutego 2022

Trwają ferie zimowe. Jak ten czas spędzają uczniowie? Czy potrafią aktywnie wykorzystywać uroki zimy? A jakie zimowe rozrywki były preferowane dawniej? A może dzieci boją się zimy, bo jest „zła”?

Nawiązując do wiersza Marii Konopnickiej "Zła zima", w roku poświęconym poetce, spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, zapraszając  do obejrzenia wystawy.  Dokumenty z zasobu naszego Archiwum oraz pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej przekonują, że mimo, iż „Szczypie w nosy, szczypie w uszy, Mroźnym śniegiem w oczy prószy” to my jej się nie boimy, Dalej śnieżkiem w plecy zimy…!

#FeriezKulturą

Przejdź do - Wystawa on-line "Wybrane postacie przemyskich struktur Armii Krajowej"

Wystawa on-line "Wybrane postacie przemyskich struktur Armii Krajowej"

14 lutego 2022

Wystawa  on-line "Wybrane postacie przemyskich struktur Armii Krajowej" przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą rozkazu generała Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942 r. o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Prezentuje materiały przechowywane w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, ukazujące sylwetki żołnierzy ZWZ-AK działających na terenie Przemyśla. W tym postacie związane z powstałą po klęsce wrześniowej Grupą "Lipowica" , której członkowie znaleźli się później w strukturach Armii Krajowej, dowódców ZWZ-AK.

Czytaj więcej o: Wystawa on-line "Wybrane postacie przemyskich struktur Armii Krajowej"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:37352