Strona główna

Witamy na naszej stronie

Przemyśl. Wybrzeżę Tadeusza Kościuszki. Kościuszko-Quai

Najnowsze aktualności

Przejdź do - materiał%20promujący%20konkurs%20genealogiczny

Zostań genealogiem! Zapraszamy do udziału w lekcjach archiwalnych

17 marca 2023

Czy znasz historię swojej rodziny? Czy wiesz jakie dokumenty pomogą Ci ją odkryć? Czy potrafisz je wyszukać i opisać? Czy wiesz, jak stworzyć drzewo genealogiczne rodziny?

Czy słyszałeś o konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”? Postaramy się wspólnie znaleźć odpwowiedź na te pytania!

Zapraszamy na lekcje archiwalne poświęcone poszukiwaniom genealogicznym!

Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu: 16 670 35 38 w. 119.

Czytaj więcej o: Zostań genealogiem! Zapraszamy do udziału w lekcjach archiwalnych
Przejdź do - plakat%20promujący%20konkurs%20genealogiczny%20

"Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" - zapraszamy do udziału!

8 marca 2023

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa oraz uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości. Projekt ma wpływ nie tylko na zwiększenie świadomości przynależności społecznej, lecz również na polepszenie relacji rodzinnych.

Możliwość uczestnictwa w konkursie została w tym roku rozszerzona na uczniów z klas 4-7 szkół podstawowych. Skierowanie projektu do większego grona odbiorców pozwoli na zainteresowanie jego tematyką większą grupę młodzieży. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl) do 4 maja 2023 r.

Więcej informacji: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

Zobacz: https://tiny.pl/w8tms

Czytaj więcej o: "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" - zapraszamy do udziału!
Przejdź do - plakat%20promujący%20wydarzenie

Zapraszamy na lekcje archiwalne

9 lutego 2023

Zapraszamy na lekcje archiwalne  związane z tematyką powstania styczniowego, w kontekście wydarzeń, osób i ich upamiętnień, związanych z naszym miastem i regionem.

Czytaj więcej o: Zapraszamy na lekcje archiwalne
Przejdź do -

Spotkanie z Dawidem Ringlerem

3 lutego 2023
2 lutego br. w siedzibie naszego Archiwum odbyło się spotkanie z Dawidem Ringlerem, który opowiedział o losach swojej rodziny związanej z Przemyślem i Dynowem. Głos w dyskusji zabrał także Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Bogusław Świeży, przypominając o „Dzienniku Reni Spiegel”. Tytułowa bohaterka tej wstrząsającej opowieści, mieszkająca u dziadków w Przemyślu, opisała tragiczną, wojenną rzeczywistość. Nawiązanie do tej publikacji skierowane było zwłaszcza do obecnej młodzieży z III klasy LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Mariana Szaszkiewicza w Przemyślu.
Dyrektor Archiwum, Elżbieta Laska, miała przyjemność przywitać także na niniejszym wydarzeniu m.in, poza wyżej wymienionymi: Kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Przemyślu Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Bernadetę Jasińską; Sekretarza Powiatu, Jerzego Góralewicza; Prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Stanisławę Żak; przewodniczącą Rady Seniorów Annę Hayder; Domicelę Klimę, reprezentującą organizatorów wydarzenia, przedstawicieli przemyskiego Oddziału PTTK.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu, a panu Dawidowi za ciekawą opowieść oraz słodkie upominki.
Czytaj więcej o: Spotkanie z Dawidem Ringlerem
Przejdź do - fragment%20wystawy%20„Zagłada%20Żydów%20w%20świetle%20dokumentów%20archiwalnych%20z%20zasobu%20Archiwum%20Państwowego%20w%20Przemyślu

Zapraszamy na spotkanie

31 stycznia 2023
2 lutego br. (najbliższy czwartek) o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie z p. Davidem Ringlerem, który opowie o losach swojej rodziny w okresie Holokaustu.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa prezentująca materiały z zasobu naszego Archiwum pt. „Zagłada Żydów w świetle dokumentów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu".
Niniejsze przedsięwzięcie odbędzie się w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W obchodach, które odbyły się 27 stycznia br. w Przemyślu, uczestniczyła dyrektor przemyskiego Archiwum, Elżbieta Laska. 
Organizatorzy wydarzenia: Prezydent Miasta Przemyśla, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Współorganizatorzy: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu w Przemyślu
Czytaj więcej o: Zapraszamy na spotkanie

Informacja dla osób korzystających z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu

31 stycznia 2023

Archiwum Państwowe w Przemyślu informuje, że od dnia 31.01.2023 r. materiały archiwalne z niżej wymienionych zespołów archiwalnych, z uwagi na prowadzone prace w magazynach, będą wyłączone z udostępniania.

Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej o: Informacja dla osób korzystających z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu