Strona główna

Witamy na naszej stronie

Najnowsze aktualności

Przejdź do - dyrektor%20Archiwum%20Państwowego%20w%20Przemyślu,%20Elżbieta%20Laska

Otwarcie wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny"1939-45 POLSKA /2022 UKRAINA

20 lipca 2022

19 lipca 2022 r. w 16 miastach Polski została zaprezentowana ekspozycja „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 POLSKA /2022 UKRAINA” realizowana przez całą sieć Archiwów Państwowych.

Uroczystego otwarcia w Archiwum Państwowym w Przemyślu dokonała dyrektor Elżbieta Laska. Wśród przybyłych gości znalazły się przedstawicielki projektu ze strony ukraińskiej: Natalia Turkiewycz oraz Maria Kitsula. Mieliśmy przyjemność także gościć m.in. posła na Sejm RP, Marka Rząsę; naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Janusza Łukasiewicza; Agatę Pilawę z Przemyskiej Biblioteki Publicznej, przedstawiciela 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu; przedstawiciela Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, przedstawicieli mediów.

Dziękujemy wszystkim za przybycie. Równocześnie informujemy, że ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających przed budynkiem naszego Archiwum codziennie w godzinach 7.30-15.00.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy "Mamo, ja nie chcę wojny"1939-45 POLSKA /2022 UKRAINA
Przejdź do -

Polsko-ukraiński projekt archiwalny „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”

12 lipca 2022

„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi” – sentencja pedagoga Janusza Korczaka to motto polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”. Jego celem jest przekaz, że dziecko nigdy nie jest żołnierzem, nawet jeśli walczy z bronią w ręku, i że cierpi, bo zawsze jest ofiarą wojny.

W ramach projektu powstała wyjątkowa ekspozycja zrealizowana przez sieć Archiwów Państwowych.  Zaprezentowane na niej zostaną historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966  oraz  współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Wystawa zostanie zaprezentowana w drugiej połowie lipca 2022 r. jednocześnie w 33 miastach w Polsce, w których znajdują się siedziby Archiwów Państwowych.

Zapraszamy na uroczyste otwarcie ekspozycji przed naszym budynkiem, 19 lipca br. o godz. 14.

Czytaj więcej o: Polsko-ukraiński projekt archiwalny „Mamo, ja nie chcę wojny!!!”
Przejdź do - Afisze,%20plakaty%20i%20druki%20ulotne%20z%20terenu%20Przemyśla%20w%20zasobie%20Archiwum%20Państwowego%20w%20Przemyślu,%20sygn.%202738

"Pracujesz wydajnie-wypoczywasz fajnie"

8 lipca 2022

Czy wypoczywać poza domem można tylko raz w roku, podczas dłuższego urlopu? Oczywiście, że nie. W latach osiemdziesiątych  XX w. zaczęto preferować także sobotnio-niedzielne wyjazdy do ośrodków wypoczynkowych. Powstawały one wówczas licznie, niedaleko od miast, tak aby dojazd do nich nie był czasochłonny.

W pobliżu lasów i rzek, w ciszy, blisko natury, na Podkarpaciu popularne stały się obiekty m.in. w Krempnej, Tylawie, Olszanach, Kamionce, Golejowej.

Ośrodki te budowano często z inicjatywy zakładów pracy, posiadały własne stołówki, wypożyczalnie sprzętu sportowego, plac zabaw. Organizowano na ich terenach różne formy rozrywki, w tym m.in. spartakiady i festyny. Po trudach całego tygodnia chętnie brano w nich udział, mając na uwadze, że jak „Pracujesz wydajnie –odpoczywasz fajnie”

Zainspirowani materiałami z naszego zasobu, zapraszamy na sentymentalny objazd po wybranych ośrodkach wczasowych na Podkarpaciu.

Czytaj więcej o: "Pracujesz wydajnie-wypoczywasz fajnie"
Przejdź do - Wycieczka%20uczniów%20Salezjńskiej%20Niepublicznej%20Szkoły%20%20Podstawowej%20w%20Przemyślu

Wycieczka uczniów klasy III Salezjańskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przemyślu

22 czerwca 2022

Chociaż koniec roku szkolnego już w najbliższy piątek młodzi archiwiści nadal niezłomnie odwiedzają nasze progi, celem poszerzenia swojej wiedzy na temat pracy w sieci Archiwów Państwowych. Tym razem z wycieczką mieliśmy możliwość goszczenia uczniów klasy III Salezjańskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przemyślu, którzy z wielkim zainteresowaniem odkrywali zakamarki naszej instytucji.  Uczniowie mieli okazję zgłębić także wiedzę na temat przechowywania archiwaliów oraz ich konserwacji. Dodatkowo sami mogli "naprawić" specjalnie przygotowane do tego celu kopie materiałów,  a także poznali tajniki pracy drukarskiej.

Czytaj więcej o: Wycieczka uczniów klasy III Salezjańskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przemyślu
Przejdź do - Wystawa%20

Wystawa "Przemyskie ślady Patronów Roku 2022"

22 czerwca 2022

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Przemyskie ślady Patronów Roku 2022”, prezentującej dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz najnowsze materiały pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Wystawa stacjonarna, dostępna w naszej siedzibie, zawiera archiwalia odnoszące się do osoby Marii Konopnickiej oraz Romantyzmu Polskiego. Zabiera zwiedzających w miejsca dobrze znane na mapie naszego miasta, które na nowo staramy się odkryć, podążając śladami Patronów Roku. Dodatkowo wzbogacają ją prace plastyczne wykonane przez uczestników konkursu „Patroni Roku 2022”, ukazujące wachlarz pomysłów na przedstawienie wybitnych twórców upamiętnionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Ekspozycja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. Zachęcamy do jej obejrzenia.

Czytaj więcej o: Wystawa "Przemyskie ślady Patronów Roku 2022"
Przejdź do - Zwycięzcy%20i%20wyróżnieni%20wraz%20przedstawicielami%20Archiwów%20i%20Kuratorium%20Oświaty%20w%20Rzeszowie

Rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"

21 czerwca 2022
W siedzibie  Archiwum Państwowego w Rzeszowie, 10 czerwca br. odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" organizowanego przez Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy konkursu na etapie wojewódzkim wraz z opiekunami, przedstawiciele i dyrektorzy Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Państwowegow  Przemyślu oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali dyplomy i upominki, a przy przygotowanym specjalnie na tę okazję torcie przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie, podzielili się wrażeniami, które towarzyszyły im podczas zgłębiania rodzinnych historii.
Wszyscy Uczestnicy mogli także zwiedzić budynek rzeszowskiego Archiwum.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu!
Fotorelacja: Archiwum Państwowe w Rzeszowie
Czytaj więcej o: Rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"