„Ofiara namiętności” czy „Miłość w kajdanach”?

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 marca 2017

W kinach triumfy święci film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” . Okazuje się, że i przed laty amatorzy teatrów, kin i kinoteatrów w Przemyślu mieli okazję obejrzeć spektakle i filmy o równie o wymownych tytułach, poruszające tematykę relacji damsko-męskich. Prezentujemy afisze i plakaty zapraszające na te wydarzenia, zachowane w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu w zbiorze Afisze, plakaty, druki ulotne z terenu miasta Przemyśla.

W 1919 r. w kinoteatrze Polonia można było obejrzeć dramat „Ofiara namiętności”, a w 1927 r. w Teatrze Sokoła przedstawiano komedię „Zabawa w miłość”, zaś w roku 1932  - spektakl „Parada miłości”. Kinoteatr Olimpia zapraszał na wielkie dzieło erotyczne „Miłość w kajdanach czyli głód seksualny” przedstawiające miłosne przygody 17-letniej zbrukanej porywem zmysłów. Natomiast w 1926 r. do Przemyśla przybył ks. Oraczewski z wykładami na temat „Miłość, rodzina i małżeństwo a czasy obecne”, w trakcie których rozważał zagadnienia takie jak: Jak dwoje ludzi przeznaczonych dla siebie może się odnaleźć”, „Czy kobieta z przeszłością może dać szczęście w małżeństwie?

Niektórzy przemyślanie pamiętają zapewne, że w latach 80-tych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Granica” wyświetlano meksykański „Zaułek dziewic” oraz japońskie „Imperium namiętności”, a w ramach cyklu „Miłość i erotyzm w kinie polskim” - "Dzieje grzechu", "Bestię", "Niekochaną" i "Zmory".

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Afisze, plakaty..., sygn. 1070

  Afisze, plakaty..., sygn. 1070

 • Powiększ zdjęcie Afisze, plakaty.., sygn. 1080

  Afisze, plakaty.., sygn. 1080

 • Powiększ zdjęcie Afisze, plakaty.., sygn. 1085

  Afisze, plakaty.., sygn. 1085

 • Powiększ zdjęcie Afisze, plakaty.., sygn. 2013

  Afisze, plakaty.., sygn. 2013

 • Powiększ zdjęcie Afisze, plakaty.., sygn. 932

  Afisze, plakaty.., sygn. 932

 • Powiększ zdjęcie Afisze, plakaty.., sygn. 1427

  Afisze, plakaty.., sygn. 1427

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-03-06
Data publikacji:2017-03-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Grin-Piszczek
Liczba odwiedzin:3627