Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Konferencja "KULT BOHATERÓW NARODOWYCH A IDEA NIEPODLEGŁOŚCI"

12 grudnia 2018

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zapraszają do udziału w konferencji "KULT BOHATERÓW NARODOWYCH A IDEA NIEPODLEGŁOŚCI". Konferencja odbędzie się 14 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

Czytaj więcej o: Konferencja "KULT BOHATERÓW NARODOWYCH A IDEA NIEPODLEGŁOŚCI"

24 grudnia dniem wolnym od pracy dla pracowników administracji rządowej

11 grudnia 2018

Informujemy, że 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej. Tego dnia Archiwum Państwowe w Przemyślu będzie nieczynne. Zgodnie z Zarządzeniem nr 17 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2018 r., Archiwum będzie w zamian otwarte w sobotę, 15 grudnia.

Powyższe zarządzenie dostępne jest pod adresem: https://dsc.kprm.gov.pl/sites/default/files/zarzadzenie_nr_17.pdf

Czytaj więcej o: 24 grudnia dniem wolnym od pracy dla pracowników administracji rządowej
Przejdź do -

Świątecznie w archiwum

11 grudnia 2018

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, jak co roku, zaprosiliśmy do pomocy uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu. Ich piękne, własnoręcznie wykonane ozdoby przyozdobily nasze choinki. Równocześnie dzieci miały możliwość zobaczyć jak powstaje wystawa eksponujaca świąteczne pocztówki ze zbiorów Krzysztofa Trojnara oraz porozmawiać z samym kolekcjonerem o jego pasji. Spotkanie przypomniało o wartości wysyłanych kartek i ciepłych, dobrych życzeń.

Czytaj więcej o: Świątecznie w archiwum

Informacja dla użytkowników czytelni

9 grudnia 2018

Informacja dla użytkowników czytelni

Archiwum Państwowe w Przemyślu uprzejmie informuje, że czytelnia będzie czynna dodatkowo w dniu 15 grudnia 2018 r. w godzinach od 8.30 do 15.30.

W dniu 24 grudnia 2018 r. czytelnia będzie nieczynna.

W dniu 27 grudnia br. nie będzie dyżuru popołudniowego, czytelnia będzie czynna w godzinach 8.30-15.30.

Czytaj więcej o: Informacja dla użytkowników czytelni
Przejdź do - F.A.%20Kuzia,%20sygn.%201,%20s.%201

Pamiętne dnie listopadowe czyli dzieje obrony Przemyśla w roku 1918

8 grudnia 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości opublikowano wiele materiałów źródłowych, dokumentujących wydarzenia 1918 roku. W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu w zbiorze nr 709 Zbiór spuścizn archiwalnych znajduje się spuścizna Franciszka Aleksandra Kuzi. Kuzia jako członek Komisji Historycznej Związku Obrońców Przemyśla (przewodniczącym Związku był kapitan Hugo Zieliński) podjął się zadania gromadzenia relacji uczestników walk w 1918 w Przemyślu i okolicach. Dokonał również wypisów z prasy 1918 roku, mówiących o wydarzeniach w Przemyślu. Materiały znajdujące się w zasobie Archiwum to rękopiśmienne wersje robocze, jak również przygotowane do publikacji maszynopisy. Wśród nich odnaleźć można: odpis oświadczenia członków zrzeszeń polskich z dnia 17 II 1918 roku; odpis uchwały Rady Miejskiej Przemyśla z 10 X 1918 roku; odpis rezolucji obywateli miasta Przemyśla z 20 X; odpisy artykułów z prasy z listopada 1918; relacje i wspomnienia: Czesława Mączyńskiego, Hugona Zielińskiego, Romana Sumienia, Mieczysławy Mossoczównej, Sakiewicza, Stanisława Chrzanowskiego, Heleny Stieberowej, Stanisława Prusa Wiśniowskiego, Kazimierza Osińskiego, Henryka Pietrzaka, Feliksa Różyckiego, Franciszka Buchtalarza i samego Franciszka Aleksandra Kuzi; a także wykazy uczestników walk o Przemyśl oraz wykaz poległych i zmarłych obrońców Przemyśla.

Swoją pracę Kuzia zatytułował: Pamiętne dnie listopadowe czyli dzieje obrony Przemyśla w roku 1918 napisał teksty źródłowe zebrał i opracował Fr. Aleksander Kuzia. Sam brał również udział w obronie Przemyśla 1918 roku – do jego obowiązków, jak pisze we wspomnieniach, należało zaprowiantowanie, umundurowanie, ewidencja oraz administracja załogi.

Czytaj więcej o: Pamiętne dnie listopadowe czyli dzieje obrony Przemyśla w roku 1918

Komunikat dotyczący obowiązku wpisania do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych

28 listopada 2018

Szanowni Państwo,

zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w sprawie obowiązku uzyskania wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych.

Komunikat dostępny jest pod adresem: 

https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4850-komunikat-w-zakresie-obowi%C4%85zku-uzyskania-wpisu-do-rejestru-przechowawc%C3%B3w-akt-osobowych-i-p%C5%82acowych

Czytaj więcej o: Komunikat dotyczący obowiązku wpisania do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych