Archiwa Rodzinne Niepodległej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - O realizacji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w mediach

O realizacji projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej w mediach

26 października 2020

O projekcie "Archiwa Rodzinne Niepodległej" mogliśmy porozmawiać na atenie Radio Rzeszów wraz z darczyńcami, zaprosić do udziału w warsztatach "Zostań rodzinnym archiwstą" i obejrzenia wystawy na atenie Radia Fara i Radia Eska oraz pokazać wybrane kolekcje na antenie Telewizji Rzeszów.

https://www.radio.rzeszow.pl/?fbclid=IwAR2SjXLpoDjhuKxaFVpn5L3SPFlUUSnj7M0jyeyCk9se2jxTWoXTqkAEY8c#ajx/wiadomosci/35380/archiwa-rodzinne-niepodleglej-w-przemyskim-archiwum

https://przemyska.pl/2020/09/30/dzien-archiwisty-w-archiwum-panstwowym-w-przemyslu/?fbclid=IwAR1QHr-zRnbe-U6AyIviYGN5T_YG5_wgKtkUIOKJpXf-o7YOx3VGM6wtDok

https://www.eska.pl/przemysl/dzien-archiwisty-w-przemyslu-audio-wideo-galeria-aa-dx1m-56mE-JFgE.html?fbclid=IwAR0wRAsy8El4hcaLcGbMiY88Wx7xjyCsc2Uj7XDsyo0PJXG5EOio6M6Q1kA

https://rzeszow.tvp.pl/50347885/dotychczasowe-efekty-projektu-archiwa-rodzinne-niepodleglej-na-wystawie-w-przemyslu?fbclid=IwAR2UrH1G4XpwkoL1C_Fda00J8kcxITej_nvG6x_l_EcHGX5tMnWuAGXqyyg

Przejdź do - Dzień Archiwisty i realizacja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

Dzień Archiwisty i realizacja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

9 października 2020

Już po raz drugi obchodziliśmy Dzień Archiwisty. Wydarzenie rozpoczęło się otwarciem wystawy NIEPODLEGŁA. HISTORIE Z RODZINNYCH ARCHIWÓW, która usytuowana jest przed budynkiem archiwum. Prezentuje fotografie, które trafiły do naszego zasobu dzięki projektowi Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zaprezentowane zostały materiały przekazane przez Brygidę Jasińską, Walentynę i Ewę Świder oraz Marzenę Włodek. Dla tych, którzy nie mogą nas odwiedzić, została przygotowana wystawa w formie on-line, dostępna na kanale youtube oraz facebooku. Ekspozycję uzupełnia katalog, opisujący historie rodzin, które zostały na niej przedstawione. Wiele rodzinnych historii mogłoby zainspirować niejednego scenarzystę.  Jedną z nich z pewnością jest ta, którą przedstawiła nam Beata Bartkowiak, dzięki której do naszego zasobu trafiły kolejne rodzinne pamiątki. 

W drugiej części wydarzenia odbyły się warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą" przygotowane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Jak zwykle wzbudziły zainteresowanie osób, biorących w nich udział. Po części teoretycznej, uczestnicy zostali zaproszeni do pracowni konserwacji, gdzie mogli zapoznać się z tajnikami konserwacji i poznać metody właściwego przechowywania rodzinnych archiwaliów w warunkach domowych. Każdy z uczestników został obdarowany w "wyprawkę domowgo archiwisty".

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i zachęcamy, w dalszym ciągu, do przeglądania domowych szuflad, kuferków i teczek w poszukiwaniu cennych, rodzinnych pamiątek i porządkowania domowych archiwów. 

wystawa on-line na kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=RNfgNNZVQo4&t=10s 

Przejdź do - Projekt ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ trwa!

Projekt ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ trwa!

5 maja 2020

ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ to projekt, który cieszy się zainteresowaniem i popularnością. Miło nam poinformować, że jest kontynuowany. Celem projektu jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii, wyeksponowanie roli nieznanych szerzej osób w przywróceniu niepodległej Polski.

Czekamy ciągle na Państwa domowe archiwa, może zapomniane, trochę podniszczone? Pokażmy je, dajmy im drugie życie! Podobnie jak w roku ubiegłym, o prawidłowym przechowywaniu dokumentów w warunkach domowych, będziemy rozmawiać na warsztatach. O ich terminie i formie będziemy informować!

Stwórzmy wspólnie kolekcje dokumentów, które teraz zalegają w domowych szufladach!

Przypominamy o tych, które udało nam się wspólnie z Państwem stworzyć i opisać! Dostępne są one na stronie www.archiwarodzinne.gov.pl , specjalnie dedykowanej projektowi: https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-lucow ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-jerzego-kostiuka ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-frankowskich ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-swider- ; https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-rodziny-pankiewiczow- 

Dziękujemy za dotychczasową współpracę naszym Darczyńcom, którzy ubogacili nas wiedzą i dostarczyli wielu wzruszeń!

Zapraszamy do udziału Wszystkich, dla których własne dokumenty i pamiątki mają nieocenioną wartość, tworzą rodzinną historię, wpisaną w losy całego narodu!

Przejdź do - Warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą"

Warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą"

7 października 2019

Dzień Archiwistów świętowaliśmy wspólnie z uczestnikami projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz licznie przybyłymi Gośćmi, w tym młodzieżą szkolną. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, Elżbieta Laska. Następnie głos zabrała koordynator projektu, Agnieszka Bobowska-Hryniewicz, omawiając szczegóły projektu, zapoznając z dedykowaną stroną archiwarodzinne.gov.pl , na której nasi Goście mogli zobaczyć kolekcje przekazanych bądź udostępnionych swoich zbiorów. Doświadczeniami w zakresie poszukiwań genealogicznych swojej rodziny oraz kwerendach w archiwach zagranicznych, które mają na celu odkrycie losów ojca zaginionego podczas II wojny światowej, podzielił się przemyślanin, z wykształcenia archeolog i historyk, Andrzej Koperski. Wspomnienia dotyczące własnej rodziny wywiezionej przymusowo do III Rzeszy przedstawiła Bronisława Bełtkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę. Swoją obecnością zaszczycili nas wszyscy dotychczasowi Darczyńcy. O swoim udziale w bitwie pod Monte Cassino zebranym opowiedział Jerzy Kostiuk. Brygida Jasińska opowiedziała o rodzinie Frankowskich, której członek Roman Frankowski był przemyskim Starostą w okresie II RP. Wspomnieniami o rodzinie podzieliła się także Izabella Mroczka. Głos zabrały również Walentyna i Ewa Świder, które dopiero podczas naszego spotkania postanowiły przekazać do zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oryginalne fotografie, dotychczas udostępniono nam jedynie ich kopie cyfrowe. Wspomnieniom towarzyszyło szereg emocji, wzruszeń i przekonanie, że są one potrzebne, jak i piękna idea projektu. Wiele osób na sali już podczas spotkania zadeklarowało podzielenie się swoimi zbiorami bądź wspomnieniami podczas kolejnego wydarzenia.

Następnie część warsztatowa dotyczyła porad w zakresie możliwości właściwego zabezpieczania i konserwacji dokumentów, jakie można wykonać w warunkach domowych. Swoją fachową wiedzą podzielił się Grzegorz Łanocha, kierownik Oddziału zajmującego się konserwacją i zabezpieczaniem zasobu . Uczestnicy  zostali także zapoznani z wiedzą na temat poprawnego opisywania dokumentów. Cenne wskazówki przekazała dr Ewa Grin-Piszczek. Istniała także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej powstałej w oparciu o zbiory Jerzego Kostiuka, wystawy „Niech lew mieszka w Waszych sercach!” oraz ekspozycji z wybranymi fotografiami udostępnionymi przez Darczyńców. Zwieńczeniem wydarzenia była wspólna fotografia z uczestnikami projektu oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów przez dyrektor Archiwum, Elżbietę Laskę.

Uczestnicy projektu z wizytą

7 października 2019
Przejdź do - Otwarcie wystawy "Niech lew mieszka w Waszych sercach"

Otwarcie wystawy "Niech lew mieszka w Waszych sercach"

7 października 2019

Gen. Władysław Anders przed bitwą o Monte Cassino zagrzewał swoich żołnierzy do walki słowami NIECH LEW MIESZKA W WASZYCH SERCACH. Żołnierze jego rozkaz wypełnili sumiennie i walczyli jak lwy, odnosząc zwycięstwo. Mamy to szczęście, że Bohater tamtych dni, Pan Jerzy Kostiuk, w ramach projektu ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ, podzielił się z nami swoimi wspomnieniami i fotografiami.

 Wystawa została oficjalnie otwarta 26 września 2019 r., a Pan Jerzy wraz z wnukiem Pawłem zachęcali zgromadzonych do dzielenia się domowymi archiwaliami.

Dla tych, którzy nie mogą przyjść do archiwum, przygotowana została wersja on-line.

Zachęcamy do obejrzenia!

https://www.przemysl.ap.gov.pl/art,548,wystawa-wirtualna-niech-lew-mieszka-w-waszych-sercach-w-80-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-07-03
Data publikacji:2019-07-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sebastian Jaśkiewicz
Liczba odwiedzin:13064