Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Dzień Archiwisty za nami!

Dzień Archiwisty za nami!

1 października 2021

Dzień Archiwisty za nami! Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszych progach Zastępcę Prezydenta miasta Przemyśla, Bogusława Świeżego, Przewodniczącego Rady Miasta Przemyśla, Macieja Kamińskiego, Szefa Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ppłka Marcina Duszę, Dowódcę 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, ppłka Marcina Zalewskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Jana Jarosza, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Orłach, Agatę Nowak przedstawicieli instytucji i uczestników projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej: Panią Ewę Żaczek i Izabellę Mroczkę.

Nasi Goście mieli okazję wysłuchać prelekcji dra Wojciecha Mosia dotyczącą nieznanych archiwaliów 5 Pułku Strzelców Podhalańskich i obejrzeć wystawę pt. Polski dokument, wydawnictwo i fotografia wojskowa. Tematyka nie była przypadkowa bowiem nasze inicjatywy wpisały się w obchody stulecia powstania 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, które tradycje kontynuuje 5 Batalion Strzelców Podhalańskich. Nasze wydarzenie stało się okazją do złożenia Jubilatom najlepszych życzeń i wyrazów uznania za pełnioną misję.

Przejdź do - Zapraszamy na obchody Dnia Archiwisty

Zapraszamy na obchody Dnia Archiwisty

24 września 2021

W ramach obchodów Dnia Archiwisty zapraszamy na otwarcie wystawy pt. "Polski dokument, wydawnictwo i fotografia wojskowa".

Zaprezentowane zostaną materiały z prywatnej kolekcji dra Wojciecha Mosia, członka Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, który opowie o swoich zbiorach.
Ekspozycja przedstawia oryginalne dokumenty, fotografie i wydawnictwa (jubileuszowe jednodniówki), które zostały podzielone tematycznie. Zobaczyć można m.in. pamiątki legionowe, dotyczące lat 1918-1921, walk o Śląsk, dokumenty z 1939 r., ekslibrysy, pamiątki piechoty, artylerii, liczne dyplomy i świadectwa, uzupełnione fotografiami, a także dokumenty poświadczające udział w zawodach sportowych. Część wystawy została zatytułowana "W mundurze na ślubnym kobiercu". Przedstawia wyjątkowe ślubne fotografie, z przełomu wieków, okresu międzywojennego i z lat 1945-1946, zawiadomienia o ślubie, zaproszenia na bal oraz wizytówki żołnierzy. Ciekawostkę stanowi karnet balowy z 5. Pułku Artylerii Ciężkiej. Na wystawie znalazły się także dokumenty związane z Przemyślem i okolicami oraz akcenty podhalańskie.

Otwarcie ekspozycji: Archiwum Państwowe w Przemyślu, godz. 11.00, parter

Przejdź do - EDD w Archiwum Państwowym w Przemyślu

EDD w Archiwum Państwowym w Przemyślu

10 września 2021

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Stanowią one wspólną inicjatywę Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. W 1991 roku Rada Europy zdecydowała się na ich ustanowienie. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W tym roku w obchody 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, przebiegającej pod hasłem "Smaki Dziedzictwa", włączyło sie także Archiwum Państwowe w Przemyślu, przygotowując prezentowaną wystawę on-line.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ekspozycją "Porady prasowe. Z przymrużeniem oka i nie tylko...".

 

Pozostałe wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odnaleźć można pod linkiem:

https://edd.nid.pl/wydarzenia/

 

Przejdź do - Wystawa na poprawę nastroju...

Wystawa na poprawę nastroju...

14 czerwca 2021
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów została otwarta plenerowa wystawa "Nic tak nie poprawia humoru, jak dobra fryzura...Fryzury damskie i męskie zatrzymane na fotografiach z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu".
Ekspozycja dostępna jest od poniedziałku do piątku przed budynkiem Archiwum.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i zainspirowania się fryzurami widniejącymi na archiwalnych fotografiach!
Przejdź do - Wystawa on-line "Wielkanocne nastroje"

Wystawa on-line "Wielkanocne nastroje"

31 marca 2021

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej szczególnemu czasowi, jakim jest oczekiwanie na Zmartwychwstanie Pańskie. Ekspozycja prezentuje materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, a odnaleźć na niej można m.in. kilka przepisów na wypieki, ktore zagościć mogą na naszych stołach podczas Wielkanocnego Śniadania.

Przejdź do - Wystawa on-line "Kobieta zmienną jest..."

Wystawa on-line "Kobieta zmienną jest..."

8 marca 2021

Piękna, zamyślona, zakochana, roześmiana i ... zapracowana! Kobieta zmienną jest...! Prawda? Z okazji Dnia Kobiet Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia, a Wszystkich zapraszamy do obejrzenia przygotowanej z tej okazji wystawy on-line, ukazującej zmienność płci pięknej. Ekspozycja prezentuje materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskane w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

 

Wystawa dostępna jest również na kanale youtube Archiwum:

https://youtu.be/nyujqo1T66E

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:34943