Jesteś tutaj: Start / Wystawy

Wystawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - EDD w Archiwum Państwowym w Przemyślu

EDD w Archiwum Państwowym w Przemyślu

10 września 2021

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Stanowią one wspólną inicjatywę Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. W 1991 roku Rada Europy zdecydowała się na ich ustanowienie. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

W tym roku w obchody 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, przebiegającej pod hasłem "Smaki Dziedzictwa", włączyło sie także Archiwum Państwowe w Przemyślu, przygotowując prezentowaną wystawę on-line.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ekspozycją "Porady prasowe. Z przymrużeniem oka i nie tylko...".

 

Pozostałe wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odnaleźć można pod linkiem:

https://edd.nid.pl/wydarzenia/

 

Przejdź do - Wystawa na poprawę nastroju...

Wystawa na poprawę nastroju...

14 czerwca 2021
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów została otwarta plenerowa wystawa "Nic tak nie poprawia humoru, jak dobra fryzura...Fryzury damskie i męskie zatrzymane na fotografiach z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu".
Ekspozycja dostępna jest od poniedziałku do piątku przed budynkiem Archiwum.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i zainspirowania się fryzurami widniejącymi na archiwalnych fotografiach!
Przejdź do - Wystawa on-line "Wielkanocne nastroje"

Wystawa on-line "Wielkanocne nastroje"

31 marca 2021

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej szczególnemu czasowi, jakim jest oczekiwanie na Zmartwychwstanie Pańskie. Ekspozycja prezentuje materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, a odnaleźć na niej można m.in. kilka przepisów na wypieki, ktore zagościć mogą na naszych stołach podczas Wielkanocnego Śniadania.

Przejdź do - Wystawa on-line "Kobieta zmienną jest..."

Wystawa on-line "Kobieta zmienną jest..."

8 marca 2021

Piękna, zamyślona, zakochana, roześmiana i ... zapracowana! Kobieta zmienną jest...! Prawda? Z okazji Dnia Kobiet Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia, a Wszystkich zapraszamy do obejrzenia przygotowanej z tej okazji wystawy on-line, ukazującej zmienność płci pięknej. Ekspozycja prezentuje materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz pozyskane w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

 

Wystawa dostępna jest również na kanale youtube Archiwum:

https://youtu.be/nyujqo1T66E

Przejdź do - Sybiracy pamiętają! Pamiętaj i Ty!

Sybiracy pamiętają! Pamiętaj i Ty!

4 lutego 2021

Upamiętniając kolejną rocznicę pierwszych wywózek Polaków na Sybir zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line "Sybiracy pamiętają! Pamiętaj i Ty!". 

Na ekspozycji zaprezentowano archiwalia z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, dokumenty pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz materiały Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.

Zapalając znicz wywiezionym na nieludzką ziemię, pamiętajmy o okrucieństwie tamtych dni!

Wystawa dostępna jest również na naszym kanale youtube: https://youtu.be/8QPEh5Pxzss

Przejdź do - W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Wybrane postacie Pułku.

W stulecie przybycia 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich do Przemyśla. Wybrane postacie Pułku.

18 stycznia 2021

38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich na stałe zapisał się w dzieje II Rzeczpospolitej. Jako pierwszy polski ochotniczy oddział,  już 1 listopada 1918 r., stanął z bronią w ręku w obronie Lwowa. W jego szeregach znaleźli się  uczniowie, studenci, robotnicy, legioniści i żołnierze b. armii zaborczych.  25 listopada 1918 r. został przemianowany na 1 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich, a w 1919 r. w ramach ogólnej organizacji Wojska Polskiego, zmienił nazwę na 38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich. Podczas działań wojennych w latach 1918-1920 stracił ponad 9000 żołnierzy, zaś w okresie międzywojennym przeszkolił 25 000 oficerów, podoficerów i szeregowych. Walczyli oni w czasie II wojny światowej na wszystkich frontach, wielu z nich poległo, trafiło do hitlerowskich obozów albo zostało zamordowanych w  Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie.

W okresie międzywojennym Pułkiem dowodzili: ppłk. Alojzy Łukawski, płk. Stanisław Jaxa-Rożen, płk. Romuald Kwiatkowski, płk. Wacław Kostek-Biernacki, płk. Tadeusz Majewski, ppłk. dypl. Franciszek Grabowski (do 10 września 1939 r.) 11 września 1939 r. resztki 38. Pułku włączono do zbiorowego pułku, dowodzonego przez płk. Władysława Ziętkiewicza.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej odsłony wystawy poświęconej 38 Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich!

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-24
Data publikacji:2015-03-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:34435