Konferencja „Kroniki parafialne jako źródła historyczne”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

20 czerwca 2022

14 czerwca br. dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu, Elżbieta Laska, wzięła udział w konferencji pt. Kroniki parafialne jako źródła historyczne. W  wydarzeniu uczestniczyła także delegacja Archiwum Państwowego w Rzeszowie na czele z dyrektorem, Pawłem Dudkiem. Naszą instytucję jako referenci reprezentowali: dr Ewa Grin-Piszczek, która przedstawiła kroniki parafii rzymsko - i greckokatolickich, znajdujące się w zasobie naszego Archiwum oraz Łukasz Podolak, który porównał obraz powojennej administracji lokalnej w kronikach parafialnych ks. Józefa Mroczkowskiego z Oleszyc oraz ks. Romana Penca proboszcza w Przeworsku. 

Przedstawiciel Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Krzysztof Łyko, zapoznał słuchaczy z zapisami kronikarskimi dotyczącymi epidemii cholery, sporządzonymi przez ks. Jana Kiełbusiewicza w Księdze rozporządzeń Parafii Rzymskokatolickiej w Trzcianie k. Rzeszowa. 

Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Archiwum Państwowe w Rzeszowie byli partnerami tego wydarzenia, zaś organizatorami Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Przemyślu, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Rzeszowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy konferencji

  Uczestnicy konferencji

 • Powiększ zdjęcie dr Ewa Grin-Piszczek

  dr Ewa Grin-Piszczek

 • Powiększ zdjęcie Łukasz Podolak

  Łukasz Podolak

 • Powiększ zdjęcie Krzysztof Łyko

  Krzysztof Łyko

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-06-20
Data publikacji:2022-06-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
Liczba odwiedzin:501