Prezentacja publikacji "Pomoc Żydom podczas II wojny światowej w źródłach archiwalnych"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24 października 2022

"Pomoc Żydom podczas II wojny światowej w źródłach archiwalnych. Zbiór studiów" to publikacja, która ukazała się nakładem Archiwum Państwowego w Przemyślu. Jej prezentacja odbyła się 21 października br. w siedzibie wydawcy z udziałem dr hab. Anny Krochmal (Dyrektor Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych), autorki jednego z artykułów, pod redakcją której powstała niniejsza pozycja.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m.in.: Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla - Bogusław Świeży, Wicedyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli ds. Oddziału w Przemyślu - Zbigniew Hamielec; Wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu - dr Piotr Pękalski; dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu – dr Grzegorz Szopa; przewodnicząca Przemyskiej Rady Seniorów – Anna Hayder, prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu – Stanisława Żak. W wydarzeniu uczestniczyli także, poza dr hab. Anną Krochmal, autorzy artykułów opublikowanych w niniejszej publikacji: dr Jacek Krochmal (Archiwum Główne Akta Dawnych) oraz Małgorzata Stadnik (Archiwum Państwowe w Przemyślu). Z różnych przyczyn pozostali autorzy nie mogli być obecni na spotkaniu.

Rozpoczęła je Elżbieta Laska, dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu. Następnie dr hab. Anna Krochmal przybliżyła zebranym istotne kwestie dotyczące omawianych tematów podczas konferencji, która odbyła się w dniach 17–18 października 2018 r. w Przemyślu. Zamieszczone w prezentowanym wydawnictwie teksty stanowią rozszerzone wersje wygłoszonych, w jej trakcie, referatów.

Uczestnicy spotkania mieli okazję porozmawiać z dr hab. Anną Krochmal na temat publikacji i otrzymać dedykację, jak również zobaczyć materiały archiwalne z zasobu przemyskiego Archiwum z okresu II wojny światowej na ekspozycjach, które towarzyszyły przedsięwzięciu.

 Więcej w relacji z wydarzenia: https://youtu.be/hOLk62zOK44 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-10-24
Data publikacji:2022-10-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
Liczba odwiedzin:432