Piknik Weterynaryjny w w ramach projektu „Nowatorskie podejście do dziedzictwa historycznego: dziedzictwo naukowe medycyny weterynaryjnej polsko-ukraińskiego pogranicza”,

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

24 maja 2023

W dniu 20 maja w hotelu „Bona” w Sanoku odbył się Piknik Weterynaryjny w w ramach projektu „Nowatorskie podejście do dziedzictwa historycznego: dziedzictwo naukowe medycyny weterynaryjnej polsko-ukraińskiego pogranicza” (VetHeritage) PBU3/1055/20 realizowanego w ramach Współpracy Zagranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020 (PL-BY-UA 2014-2020). Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele beneficjentów projektu: Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii we Lwowie im. Stefana Grzyckiego, Lubelskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz zaproszeni goście. W ramach współpracy w projekcie pracownicy Archiwum Państwowego w Przemyślu dr Ewa Grin-Piszczek i Kamil Zarański w 2021 roku przeprowadzili szkolenie z zakresu podstawowych problemów archiwistyki oraz digitalizacji zasobów archiwalnych i bibliotecznych, znajdujących się w zbiorach Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii (dawnej Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie).

 

Podczas spotkania w Sanoku została zaprezentowana wystawa pt. Od Szkoły Weterynarii do Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. Śladami historii, przygotowana w ramach projektu. Uczestnicy projektu przeprowadzili kwerendę źródłową, m. in. w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, pozyskując cenne materiały związane z historią lwowskiej akademii weterynaryjnej i losami jej absolwentów. Prof. Ałła Wyniarska, prof. Antoni Gamota oraz dr Zbigniew Wróblewski omówili działania w ramach projektu oraz zaprezentowali towarzyszący wystawie drukowany katalog oraz przewodnik po budynkach lwowskiej uczelni. Roman Strokoń przedstawił wyniki swoich poszukiwań w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, a więc sylwetki lekarzy z terenu Podkarpacia, wykształconych we lwowskiej uczelni.

Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty na grobie prof. Włodzimierza Sas-Kulczyckiego, rektora Akademii Medycyny Weterynaryjnej, urodzonego w Przemyślu. Grobowiec rodziny Kulczyckich w kształcie piramidy znajduje się na cmentarzu przycerkiewnym w Międzybrodziu. Proporcjami nawiązuje do piramidy Cheopsa, będąc jej modelem w skali 1:50.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Uczestnicy Pikniku Weterynaryjnego

    Uczestnicy Pikniku Weterynaryjnego

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-05-24
Data publikacji:2023-05-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
Liczba odwiedzin:487