Zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Kosiorem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

11 września 2023

18 września br.,godz. 10.00,  zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Kosiorem, synem Henryka, który opowie o losach Polaków po inwazji sowieckiej na podstawie przeżyć swojego ojca.

Henryk Kosior urodził się w Stalach w roku 1920, zmarł 7 marca 2020 r. Syn legionisty, kawalera Virtuti Militari. W roku 1936 ukończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 3 w Nisku. Była to trzecia szkoła tego typu w Polsce. Kształcili się w niej chłopcy w wieku od 15 do 17 lat. Warto dodać, że w trakcie nauki Henryk Kosior został odkomenderowany do Przemyśla.

W październiku 1939 r. brał udział w walce okupantem sowieckim. Po paru miesiącach wrócił do Lwowa, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną. Pracował i działał w podziemnej organizacji konspiracyjnej – zalążku AK.

Wiosną 1940 r. aresztowany za posiadanie broni, skazany początkowo na 5 lat łagrów. Wyrok zwiększono do 15 lat. Wywieziony do Workuty za kołem podbiegunowym, był w pierwszej generacji łagierników, którzy sami, w szczerych polach, budowali baraki i cały obóz. Spędził w łagrze dwa lata. Wyszedł po ogłoszeniu układu Sikorski – Majski.

Dołączył do formującej się pod wodzą gen. Władysława Andersa Armii Polskiej na Wschodzie. Jako żołnierz 23 Kompanii Transportowej przeszedł szlak bojowy przez Iran, Irak aż do Włoch. Uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino. Po zakończeniu kampanii włoskiej wrócił do Anglii, a w 1947 r. powrócił do Polski. W kraju był prześladowany przez władze komunistyczne. W 1977 wyjechał z Polski i zamieszkał na stałe w Niemczech. W latach 80-tych stworzył z pamięci własnoręcznie model łagru, który następnie jego syn, Mirosław, przekazał do Muzeum Armii Krajowej.

Zapraszamy!

Archiwum Państwowe w Przemyślu, 18 września, godz.10.00.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zaproszenie na spotkanie z Mirosławem Kosiorem, synem Henryka na temat losów Polaków po inwazji sowieckiej, 18 września 2023 , godz. 10, Archiwum Państwowe w Przemyślu

    Zaproszenie na spotkanie z Mirosławem Kosiorem, synem Henryka na temat losów Polaków po inwazji sowieckiej, 18 września 2023 , godz. 10, Archiwum Państwowe w Przemyślu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-09-11
Data publikacji:2023-09-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Agnieszka Bobowska-Hryniewicz
Liczba odwiedzin:542